Android skifter udseende i næste store opdatering og omfavner forhadt iPhone X-design

Google er på vej til at give Android-systemet en frisk omgang maling.

Artikel top billede

Det er kun knap 1,1 procent af alle Android-telefoner, der i dag fire måneder efter lancering benytter den seneste version af Android, Android Oreo.

Det stopper dog  ikke Google fra at videreudvikle på Android-systemet, der næste gang når version 9.0, og hvis versionnavn vil begynde med et P.

De første rygter om den kommende Android-version kommer fra amerikanske Bloomberg, der fortæller, at en stor del af Googles fokus i Android P vil være på et nyt og opdateret udseende.

Det skal blandt andet ske for at friste de resterende 13 procent af verdensmarkedet, der stadig vælger en iPhone frem for en Android-telefon, skriver Bloomberg.

Læs også: Alle Android-producenterne burde kopiere iPhone X

Nyheden kommer efter, at der flere steder i kildekode i Android bliver omtalt Material Design 2. Material Design er det nuværende designsprog, som Google benytter sig af i Android, der blev introduceret tilbage i 2013.

Ligeledes skulle den kommende Android P byde på bedre håndtering af utraditionelle skærmstørrelser, hvilket kan bane vejen for sammenfoldelige smartphones, som Samsung er i færd ved at udvikle.

Læs mere her: Disse nye fede smartphones er på vej: Her er nogle af det kommende års spændende nyheder

Android P vil også få bedre evner til at håndtere skærme med “kamerabuler” øverst i stil med iPhone X eller Essential Phone.

Google skulle også være på vej med en bedre og dybere integration af sin digitale assistent Google Assistant og endda gå så vidt som til at lade tredjepart-udviklere integrere Assistant i sine egne apps.

Det kunne betyde, at Google Assistant endelig officielt kommer til Danmark.

Google forventes at udgive et smugkig af en udviklerversion i løbet af marts måned. Det har Google tidligere gjort. En egentlig formel præsentation og gennemgang skal du først forvente til maj, hvor Google afholder sit årlige I/O-event.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job