Digitaliseringsstyrelsen på jagt efter ny it-sikkerheds-chef - men det er svært: “Markedet for it-sikkerhedskompetencer ser ud til at være rødglødende”

Digitaliseringsstyrelsen vil ansætte en dedikeret kontorchef for it-sikkerhed. “Det er svært at rekruttere til denne her stilling," siger vicedirektør Marianne Sørensen.

Artikel top billede

(Foto: Agnete Schlichtkrull)

Premium Kun for abonnenter
“Det er svært at rekruttere til denne her stilling, og det er generelt svært at rekruttere til denne type stillinger i det offentlige.”

Marianne Sørensen er vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, og hun forsøger i øjeblikket at ansætte en kontorchef for it-sikkerhed til en nyoprettet stilling, der blandt andet får ansvar for implementering af statens kommende strategi på området.

“Det er et område, vi bruger flere og flere kræfter på. Og det vil vi også gerne afspejle ledelsesmæssigt med

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S