Digitaliseringsstyrelsen på jagt efter ny it-sikkerheds-chef - men det er svært: “Markedet for it-sikkerhedskompetencer ser ud til at være rødglødende”

Digitaliseringsstyrelsen vil ansætte en dedikeret kontorchef for it-sikkerhed. “Det er svært at rekruttere til denne her stilling," siger vicedirektør Marianne Sørensen.

Artikel top billede

(Foto: Agnete Schlichtkrull)

Premium Kun for abonnenter
“Det er svært at rekruttere til denne her stilling, og det er generelt svært at rekruttere til denne type stillinger i det offentlige.”

Marianne Sørensen er vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, og hun forsøger i øjeblikket at ansætte en kontorchef for it-sikkerhed til en nyoprettet stilling, der blandt andet får ansvar for implementering af statens kommende strategi på området.

“Det er et område, vi bruger flere og flere kræfter på. Og det vil vi også gerne afspejle ledelsesmæssigt med

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura