Digitaliseringsstyrelsen på jagt efter ny it-sikkerheds-chef - men det er svært: “Markedet for it-sikkerhedskompetencer ser ud til at være rødglødende”

Digitaliseringsstyrelsen vil ansætte en dedikeret kontorchef for it-sikkerhed. “Det er svært at rekruttere til denne her stilling," siger vicedirektør Marianne Sørensen.

Artikel top billede

(Foto: Agnete Schlichtkrull)

Premium Kun for abonnenter
“Det er svært at rekruttere til denne her stilling, og det er generelt svært at rekruttere til denne type stillinger i det offentlige.”

Marianne Sørensen er vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, og hun forsøger i øjeblikket at ansætte en kontorchef for it-sikkerhed til en nyoprettet stilling, der blandt andet får ansvar for implementering af statens kommende strategi på området.

“Det er et område, vi bruger flere og flere kræfter på. Og det vil vi også gerne afspejle ledelsesmæssigt med

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job