Dansk it-direktør leverer it til McDonald's fra Hellerup: "Mit råd? CIO'en skal blive meget bedre til at forstå hele det agile setup. Hvis du først begynder på det nu, er du allerede sent ude”

Danske Michael Stender er direktør for global it delivery hos burgerkæden McDonald's. Hans agile team er på kun tre måneder kommet i hus med at udvikle og udrulle en global McDonald’s app-løsning i så forskellige lande som Grækenland, New Zealand, Danmark og store dele af Sydamerika. Få historien bag succesen og de gode råd her.

Artikel top billede

Michael Stender er director, global it delivery, McDonald's Corporation (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan Michael Stender har organiseret sit globale team til at levere hurtigt og agilt
  • Gode råd om balancen mellem det operative og strategiske arbejde som it-leder
  • Hvad der bliver lagt vægt på, når McDonald's digitaliserer
1.318
6:45 min
Danske Michael Stender har en mission: Som direktør for global it delivery i burgerkæden McDonald’s har han sat sig i spidsen for et lille international team.

Missionen? At vise, at agil udvikling i små handlekraftige team er vejen til en hurtigere digitalisering i store, globale organisationer.

Det er en opgave, som bliver stadig lettere i takt med, at resultaterne fra Michael Stenders team begynder at rulle ind.

For hans team har på kort tid formået at udvikle og udrulle en global McD

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job