Dansk it-direktør leverer it til McDonald's fra Hellerup: "Mit råd? CIO'en skal blive meget bedre til at forstå hele det agile setup. Hvis du først begynder på det nu, er du allerede sent ude”

Danske Michael Stender er direktør for global it delivery hos burgerkæden McDonald's. Hans agile team er på kun tre måneder kommet i hus med at udvikle og udrulle en global McDonald’s app-løsning i så forskellige lande som Grækenland, New Zealand, Danmark og store dele af Sydamerika. Få historien bag succesen og de gode råd her.

Artikel top billede

Michael Stender er director, global it delivery, McDonald's Corporation (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan Michael Stender har organiseret sit globale team til at levere hurtigt og agilt
  • Gode råd om balancen mellem det operative og strategiske arbejde som it-leder
  • Hvad der bliver lagt vægt på, når McDonald's digitaliserer
1.318
6:45 min
Danske Michael Stender har en mission: Som direktør for global it delivery i burgerkæden McDonald’s har han sat sig i spidsen for et lille international team.

Missionen? At vise, at agil udvikling i små handlekraftige team er vejen til en hurtigere digitalisering i store, globale organisationer.

Det er en opgave, som bliver stadig lettere i takt med, at resultaterne fra Michael Stenders team begynder at rulle ind.

For hans team har på kort tid formået at udvikle og udrulle en global McD

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Forsvarets Efterretningstjeneste

Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo