Apple udsender opdatering til iOS for at stoppe irriterende iMessage-“hack: ” Opdater nu

I sidste uge kom det frem, at en besked sendt med særlige indiske bogstaver midlertidigt kunne ødelægge din iPhone eller Mac-computer. Nu udsender Apple en opdatering

Artikel top billede

Apple har udsendt en opdatering til både MacOS, tvOS, watchOS og iOS for at beskytte systemerne mod en noget særpræget sårbarhed.

I sidste uge kom det nemlig frem, at man ved at sende en besked med specifikke tegn fra det særlige indiske Telugu-alfabet kunne få apps som iMessage, Facebook Messenger eller WhatsApp til at bryde sammen.

Den særlige besked med indiske tegn ville få den pågældende app til at lukke ned, hver gang man forsøgte at starte den op, og appen kunne først åbnes igen, når afsenderen af beskeden igen sendte en ny besked.

Det var faktisk så slemt, at spøgefugle begyndte at sende tweets rundt på Twitter, hvilket fik folks telefoner til at bryde sammen.

Læs også: Alt for meget bøvl: Virksomheder overvejer at droppe deres apps igen - har kig på andre løsninger

Det er denne fejl, som Apple nu adresserer med opdateringerne, der har versionsnumrene iOS 11.2.6, watchOS 4.2.3, tvOS 11.2.6, og macOS High Sierra 10.13.3.

Som altid finder du opdateringen inde i Indstillinger > generelt på din iPhone eller iPad, og du bør opdatere, så snart det er muligt.

Læs også: Kritisk kildekode til iOS lækket online: Største kode-læk nogensinde for Apple

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen