Apple udsender opdatering til iOS for at stoppe irriterende iMessage-“hack: ” Opdater nu

I sidste uge kom det frem, at en besked sendt med særlige indiske bogstaver midlertidigt kunne ødelægge din iPhone eller Mac-computer. Nu udsender Apple en opdatering

Artikel top billede

Apple har udsendt en opdatering til både MacOS, tvOS, watchOS og iOS for at beskytte systemerne mod en noget særpræget sårbarhed.

I sidste uge kom det nemlig frem, at man ved at sende en besked med specifikke tegn fra det særlige indiske Telugu-alfabet kunne få apps som iMessage, Facebook Messenger eller WhatsApp til at bryde sammen.

Den særlige besked med indiske tegn ville få den pågældende app til at lukke ned, hver gang man forsøgte at starte den op, og appen kunne først åbnes igen, når afsenderen af beskeden igen sendte en ny besked.

Det var faktisk så slemt, at spøgefugle begyndte at sende tweets rundt på Twitter, hvilket fik folks telefoner til at bryde sammen.

Læs også: Alt for meget bøvl: Virksomheder overvejer at droppe deres apps igen - har kig på andre løsninger

Det er denne fejl, som Apple nu adresserer med opdateringerne, der har versionsnumrene iOS 11.2.6, watchOS 4.2.3, tvOS 11.2.6, og macOS High Sierra 10.13.3.

Som altid finder du opdateringen inde i Indstillinger > generelt på din iPhone eller iPad, og du bør opdatere, så snart det er muligt.

Læs også: Kritisk kildekode til iOS lækket online: Største kode-læk nogensinde for Apple

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job