Artikel top billede

Fona-ejer skal betale million-beløb tilbage: Hævede 22 millioner kroner lige inden krak

Fona-ejeren Elkjøp Nordic trak uretmæssigt 22 millioner kroner ud af selskabet lige inden salget af den kendte kæde gik ned med flaget.

Den tidligere Fona-ejer Elkjøp Nordic skal betale 22 millioner kroner tilbage, som selskabet hævede umiddelbart inden, at Fona krakkede.

Sådan lyder det i en helt ny dom fra Østre Landsret, som dermed stadfæster en tidligere byrets-dom.

Fona gik ned i foråret 2016 efter længere tids økonomiske problemer.

Dengang købte Elkjøp Nordic, der også ejer Elgiganten, 10 Fona-butikker, mens de øvrige 46 Fona-butikker blev lukket.

I forbindelse med handlen hævede Elkjøp Nordic 22 millioner kroner fra Fonas kassekredit i Nordea som forudbetaling for forskellige leverancer.

Elkjøp Nordic ejede dengang 40 procent af Fona-ejeren F-Group og var samtidig storleverandør af varer til Fona-kæden.

De 22 millioner kroner blev hævet efter, at Nordea havde krævet sikkerhed for den kredit, som banken havde stillet den kriseramte kæde.

Ifølge retten skyldes manøvren angiveligt, at Elkjøp Nordic ville sikre sig, at Nordea ikke lukkede kassekreditten.

I den følgende uge efter, at pengene var blevet hævet, indførte Elkjøp Nordic krav om forudbetaling for køb i Fona. Og kort tid efter lukkede Nordea så for kreditten, hvilket fik F Group til at gå i betalingsstandsning..

Ifølge Østre Landsret har “forudbetalingen ikke [været] ordinær, men omstødelig efter konkursloven. Der var ved betalingen sket en uretmæssig forskydning mellem kreditorerne. “

Læs også: 

Flere købere var interesserede i Fona: Men Elkjøp Nordic ville betale mest

Overblik: Slut med det danske folke-klenodie Fona: Hvordan kunne det gå så galt?

Elkjøp-direktør: Fona-butikker skifter navn til Elgiganten




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere