Fona-ejer skal betale million-beløb tilbage: Hævede 22 millioner kroner lige inden krak

Fona-ejeren Elkjøp Nordic trak uretmæssigt 22 millioner kroner ud af selskabet lige inden salget af den kendte kæde gik ned med flaget.

Artikel top billede

Den tidligere Fona-ejer Elkjøp Nordic skal betale 22 millioner kroner tilbage, som selskabet hævede umiddelbart inden, at Fona krakkede.

Sådan lyder det i en helt ny dom fra Østre Landsret, som dermed stadfæster en tidligere byrets-dom.

Fona gik ned i foråret 2016 efter længere tids økonomiske problemer.

Dengang købte Elkjøp Nordic, der også ejer Elgiganten, 10 Fona-butikker, mens de øvrige 46 Fona-butikker blev lukket.

I forbindelse med handlen hævede Elkjøp Nordic 22 millioner kroner fra Fonas kassekredit i Nordea som forudbetaling for forskellige leverancer.

Elkjøp Nordic ejede dengang 40 procent af Fona-ejeren F-Group og var samtidig storleverandør af varer til Fona-kæden.

De 22 millioner kroner blev hævet efter, at Nordea havde krævet sikkerhed for den kredit, som banken havde stillet den kriseramte kæde.

Ifølge retten skyldes manøvren angiveligt, at Elkjøp Nordic ville sikre sig, at Nordea ikke lukkede kassekreditten.

I den følgende uge efter, at pengene var blevet hævet, indførte Elkjøp Nordic krav om forudbetaling for køb i Fona. Og kort tid efter lukkede Nordea så for kreditten, hvilket fik F Group til at gå i betalingsstandsning..

Ifølge Østre Landsret har “forudbetalingen ikke [været] ordinær, men omstødelig efter konkursloven. Der var ved betalingen sket en uretmæssig forskydning mellem kreditorerne. “

Læs også: 

Flere købere var interesserede i Fona: Men Elkjøp Nordic ville betale mest

Overblik: Slut med det danske folke-klenodie Fona: Hvordan kunne det gå så galt?

Elkjøp-direktør: Fona-butikker skifter navn til Elgiganten

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect