Petya-angrebet har åbnet nye muligheder for A.P. Møller-Mærsk: "Der er meget få forretninger på vores størrelse og alder, der har et it-landskab, der kun er seks måneder gammelt. Det er i høj grad standardiseret og splinternyt"

Reportage: Knap havde CIO i A.P. Møller-Mærsk, Adam Banks, sat benene på jorden efter sin bryllupsrejse, før Petya-helvedet brød løs. Det voldsomme angreb åbnede på trods af de store skader for en helt unik mulighed for det store selskab.

Artikel top billede

(Foto: A.P. Moller-Maersk)

Premium Kun for abonnenter
Tirsdag 27. juni var det ikke mange dage siden, at CIO i A.P. Møller Mærsk, Adam Banks, var stemplet ind på arbejde igen efter sin bryllupsrejse. 

Og det skulle vise sig, at der ikke var meget tid til at få tjekket indbakken og indstillet kontorstolen, før det voldsomme Petya-angreb, der bredte sig fra Ukraine, satte ind. 

Selvom tusindvis af pc'er gik gået i baglås og 80 procent af applikationerne meldte pas, så åbnede angrebet en helt unik mulighed for A.P. Møller Mærsk, skulle det efterfølgende vise sig.

"Når man er nået til det stadie, vi var, så er man parat til at løbe en risiko. Ud fra et teknologisk synspunkt, så havde vi intet at miste," siger Adam Banks.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job