Danske Falcon.io køber konkurrenten Komfo af Sitecore - begge selskaber brænder penge af med stor fart

Det fremadstormende danske it-selskab Falcon.io køber konkurrenten Komfo, der hidtil har været ejet af Sitecore som led i konsolidering af social media-markedet i Europa.

Artikel top billede

Ulrik Bo Larsen, stifter og CEO i Falcon.io (foto: PR)

Det fremadstormende københavnske it-selskab Falcon.io overtager konkurrenten Komfo, der hidtil har været ejet af Sitecore.

De to selskaber er begge specialiserede i løsninger til social media mangement og customer experience, og købet sker som led i en konsolidering i det europæiske social media management-marked, lyder det fra Falcon.io.

Selskaberne vil ikke oplyse købsprisen, men pengene falder kontant og uden at optage lån, lyder det.

“Komfo er i verdensklasse indenfor social ads og analytics, og vi glæder os til at kunne tilbyde det til vores kunder over hele verden,” meddeler Ulrik Bo Larsen, der er CEO i selskabet.

Han stiftede Falcon.io i 2010 sammen med Morten Søderquist Li, der i dag er CEO i selskabet Mingler.

Falcon.io har i dag omkring 200 medarbejdere, hvoraf de 135 sidder i Danmark og omkring 1.500 virksomheder fra hele verden i kundebasen.

Falcon.io har kontorer i København, New York, Berlin og Budapest, men Komfo med 65 medarbejdere har kontor i Danmark, hvoraf de 25 sidder i Sofia i Bulgarien.

Store tab

Komfo har med CEO og stifter Rasmus Heilskov Møller-Nielsen i spidsen haft dundrende underskud i flere år og har siden 2015 tabt næsten 20 millioner kroner.

Alene personaleomkostningerne var i sidste regnskabsår 15,2 millioner kroner, mens omsætningen blot landede 4,5 millioner kroner.

Dengang skrev Komfos bestyrelse da også, at selskabets resultat var ‘utilfredsstillende.’

“Selskabet vil investere i fortsat omsætningsvækst i de kommende år og forventer på baggrund af disse investeringer også tab i 2017/18 [indeværende år, red]," skriver Komfo i regnskabet fra i fjor.

Selskabet forventede her, at underskuddet kunne dækkes ind af den eksisterende kapital.

Mindsker omkostningerne

Også Falcon.io taber penge.

Selskabet omsatte i 2017-regnskabsåret for små 12 millioner kroner og kom ud med et underskud på 10,8 millioner kroner, viser det sen

Til gengæld voksede omsætningen med 52 procent, mens driftsomkostningerne ‘blot voksede med 15 procent,” fremgår det af Falcons seneste regnskab.

“Selskabet forventer at nedbringe netto-tabet markant i 2017/2018,” hedder det her.

Falcon.io meddeler i dag, at det seneste år har budt på 40 procent organisk vækst, og med købet af Komfo forventer selskabet ligeledes omsætningsvækst på mere end 40 procent i indeværende år.

Selskabet har gennem årene modtaget op mod en kvart milliard kroner i kapital fra en række investorer gennem fire finansieringsrunder.

Investorerne tæller blandt andet Northcap, hollandske Prime Ventures og Target Partners.

Det er planen, at hele Komfos kundebase nu skal flyttes over til Falcon.io.

Læs også: 

Er Salesforce på vej til at købe danske Sitecore?

Social media-ekspert: Sådan arbejder jeg på farten

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S