Snapchat-chef på 27 år står til at blive bedst betalte topchef i USA i 2017

Den blot 27-årige topchef for Snapchat, Evan Spiegel, står til at blive den højest betalte topchef i USA i hele 2017 med en aldeles svimlende årsløn.

Artikel top billede

Den 27-årige stifter af Snapchat, Evan Spiegel, står til at blive den amerikanske topchef, der fik den højeste løn i hele 2017, skriver Financial Times.

Ifølge avisen lander Evan Spiegels årsløn for 2017 nemlig på svimlende 638 millioner dollar - 3,87 milliarder kroner.

Det svarer til en månedsløn på 322,5 millioner kroner.

Selskabet bag Snapchat - der blot hedder Snap - har ganske vist tabt milliarder af kroner gennem årene.

Du kan læse mere om børsnoteringen her: Snapchat klar til milliard-børsnotering trods gigantiske underskud: "Det er ikke sikkert, at vi kommer til at tjene penge"

Selskabet blev børsnoteret i marts 2017, og denne notering udløste en bonus til direktøren i form af aktier med en samlet værdi på 637 millioner dollar, kan man se i denne opgørelse.

Aktierne kan indløses gradvist hver tredje måned frem til november 2020.

Herudover har Evan Spiegel modtaget forskellige ydelser - sundhedsforsikring og lignende - for omkring halvanden million dollar.

Til Financial Times meddeler analysehuset Equilar, at Evan Spiegels lønudbetaling er “den største med en betydeligt margin,’ som er blevet tildelt en amerikansk topchef i årevis.

En af de hidtil største var den udbetaling, som Apples Tim Cook modtog, da han tiltrådte som topchef for Apple.

Den kan du læse mere om her:

“Det er meget sjældent, at man ser en bonus af denne størrelse,” lyder det fra Equilar i avisen.

Evan Spiegel er ifølge Forbes allerede god for omkring 3,8 milliarder dollar - godt 23 milliarder kroner.

Han har nu reduceret sin faste løn fra en halv million dollar om året til blot en enkelt dollar.

Læs også: Nu kan de bade i penge: Mød dem der har scoret kassen på Snapchats vilde børsnotering

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job