Snapchat-chef på 27 år står til at blive bedst betalte topchef i USA i 2017

Den blot 27-årige topchef for Snapchat, Evan Spiegel, står til at blive den højest betalte topchef i USA i hele 2017 med en aldeles svimlende årsløn.

Artikel top billede

Den 27-årige stifter af Snapchat, Evan Spiegel, står til at blive den amerikanske topchef, der fik den højeste løn i hele 2017, skriver Financial Times.

Ifølge avisen lander Evan Spiegels årsløn for 2017 nemlig på svimlende 638 millioner dollar - 3,87 milliarder kroner.

Det svarer til en månedsløn på 322,5 millioner kroner.

Selskabet bag Snapchat - der blot hedder Snap - har ganske vist tabt milliarder af kroner gennem årene.

Du kan læse mere om børsnoteringen her: Snapchat klar til milliard-børsnotering trods gigantiske underskud: "Det er ikke sikkert, at vi kommer til at tjene penge"

Selskabet blev børsnoteret i marts 2017, og denne notering udløste en bonus til direktøren i form af aktier med en samlet værdi på 637 millioner dollar, kan man se i denne opgørelse.

Aktierne kan indløses gradvist hver tredje måned frem til november 2020.

Herudover har Evan Spiegel modtaget forskellige ydelser - sundhedsforsikring og lignende - for omkring halvanden million dollar.

Til Financial Times meddeler analysehuset Equilar, at Evan Spiegels lønudbetaling er “den største med en betydeligt margin,’ som er blevet tildelt en amerikansk topchef i årevis.

En af de hidtil største var den udbetaling, som Apples Tim Cook modtog, da han tiltrådte som topchef for Apple.

Den kan du læse mere om her:

“Det er meget sjældent, at man ser en bonus af denne størrelse,” lyder det fra Equilar i avisen.

Evan Spiegel er ifølge Forbes allerede god for omkring 3,8 milliarder dollar - godt 23 milliarder kroner.

Han har nu reduceret sin faste løn fra en halv million dollar om året til blot en enkelt dollar.

Læs også: Nu kan de bade i penge: Mød dem der har scoret kassen på Snapchats vilde børsnotering

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S