Snapchat-chef på 27 år står til at blive bedst betalte topchef i USA i 2017

Den blot 27-årige topchef for Snapchat, Evan Spiegel, står til at blive den højest betalte topchef i USA i hele 2017 med en aldeles svimlende årsløn.

Artikel top billede

Den 27-årige stifter af Snapchat, Evan Spiegel, står til at blive den amerikanske topchef, der fik den højeste løn i hele 2017, skriver Financial Times.

Ifølge avisen lander Evan Spiegels årsløn for 2017 nemlig på svimlende 638 millioner dollar - 3,87 milliarder kroner.

Det svarer til en månedsløn på 322,5 millioner kroner.

Selskabet bag Snapchat - der blot hedder Snap - har ganske vist tabt milliarder af kroner gennem årene.

Du kan læse mere om børsnoteringen her: Snapchat klar til milliard-børsnotering trods gigantiske underskud: "Det er ikke sikkert, at vi kommer til at tjene penge"

Selskabet blev børsnoteret i marts 2017, og denne notering udløste en bonus til direktøren i form af aktier med en samlet værdi på 637 millioner dollar, kan man se i denne opgørelse.

Aktierne kan indløses gradvist hver tredje måned frem til november 2020.

Herudover har Evan Spiegel modtaget forskellige ydelser - sundhedsforsikring og lignende - for omkring halvanden million dollar.

Til Financial Times meddeler analysehuset Equilar, at Evan Spiegels lønudbetaling er “den største med en betydeligt margin,’ som er blevet tildelt en amerikansk topchef i årevis.

En af de hidtil største var den udbetaling, som Apples Tim Cook modtog, da han tiltrådte som topchef for Apple.

Den kan du læse mere om her:

“Det er meget sjældent, at man ser en bonus af denne størrelse,” lyder det fra Equilar i avisen.

Evan Spiegel er ifølge Forbes allerede god for omkring 3,8 milliarder dollar - godt 23 milliarder kroner.

Han har nu reduceret sin faste løn fra en halv million dollar om året til blot en enkelt dollar.

Læs også: Nu kan de bade i penge: Mød dem der har scoret kassen på Snapchats vilde børsnotering

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S