Danmarks største virksomhed i gang med gigantisk digital revolution: "Vi er nået til et punkt, hvor vi er nødt til at reagere"

Interview: A.P. Møller Mærsk har sat gang i en altomfattende digital revolution. Processen er drevet af kundernes digitale efterspørgsel, siger CDO Ibrahim Glocken. Og den får stor indvirkning på hele selskabets forretning.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • En indblik i, hvordan Danmarks største virksomhed arbejder med digitalisering
  • Svaret på, om det er lidt sent, at man kommer i gang med det her hos A.P. Møller Mærsk.
  • Et overblik over, hvordan man hos A.P. Møller Mærsk arbejder sig tilbage mod kerneforretningen.
1.397
7 min
I gamle dage var det med at krydse fingre, når en container blev forseglet på havnen i Shanghai, hvorfra den skulle indlede sin lange rejse til søs, før den kunne blive pillet af det lyseblå fragtskib med den ikoniske hvide syvtakkede stjerne i stævnen. 

Men den seneste tid har man hos den danske containersværvægter A.P. Møller Mærsk lanceret en lang række digitale initiativer, der skal sætte kunden i centrum.

Konkret er man hos A.P. Møller Mærsk gået i gang med en lang række initiativer i forbindelse med digitaliseringen af virksomheden.

Disse digitale initiativer skal binde virksomhedens grene sammen, så for eksempel APM Terminals taler med Maersk Lines. 

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S