Dansk fiberselskab tjener millioner: Der er gode penge i at levere infrastruktur

Overskuddet er vokset fra 19 millioner kroner til 33 millioner kroner hos fiberselskabet Nianet.

Artikel top billede

Det er en gode penge i at være en infrastruktur-forretning.

Sådan lyder budskabet fra Rasmus Helmich, administrerende direktør for det danske fiberselskab Nianet, i Børsen efter, at selskabet har præsenteret sit 2017-regnskab.

Et regnskab der viser en omsætning, der vokser fra 345 millioner om året til 367 millioner, mens virksomhedens overskud er gået fra 19 millioner kroner til 33 millioner.

Rasmus Helmich mener, at en del af forklaringen på Nianets succes skyldes, at det moderne mennesker i dag er afhængig af en stabil adgang til internettet.

"Indholdet og måden, hvorpå vi alle sammen bruger internettet - det skifter ofte. Så kommer der cloud-tjenester, og så skifter man fra flow-tv til on-demand-tv, og så kommer der noget nyt og noget andet. Men fælles for det hele er, at vi skal bruge masser af båndbredde - vi skal bruge den alle steder - og vi skal bruge båndbredde, der er stabil og velfungerende og til at stole på. Hvad vi så bruger den til - det kan være ligegyldigt," siger han til Børsen.

Derfor vurderer Nianet-chefen også, at det kan vise sig at være en rigtig god ide, hvis TDC - som selskabets nye ejere har stillet i udsigt - i stigende grad vælger at satse på at leje infrastruktur ud til at andre selskaber.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S