Dansk fiberselskab tjener millioner: Der er gode penge i at levere infrastruktur

Overskuddet er vokset fra 19 millioner kroner til 33 millioner kroner hos fiberselskabet Nianet.

Artikel top billede

Det er en gode penge i at være en infrastruktur-forretning.

Sådan lyder budskabet fra Rasmus Helmich, administrerende direktør for det danske fiberselskab Nianet, i Børsen efter, at selskabet har præsenteret sit 2017-regnskab.

Et regnskab der viser en omsætning, der vokser fra 345 millioner om året til 367 millioner, mens virksomhedens overskud er gået fra 19 millioner kroner til 33 millioner.

Rasmus Helmich mener, at en del af forklaringen på Nianets succes skyldes, at det moderne mennesker i dag er afhængig af en stabil adgang til internettet.

"Indholdet og måden, hvorpå vi alle sammen bruger internettet - det skifter ofte. Så kommer der cloud-tjenester, og så skifter man fra flow-tv til on-demand-tv, og så kommer der noget nyt og noget andet. Men fælles for det hele er, at vi skal bruge masser af båndbredde - vi skal bruge den alle steder - og vi skal bruge båndbredde, der er stabil og velfungerende og til at stole på. Hvad vi så bruger den til - det kan være ligegyldigt," siger han til Børsen.

Derfor vurderer Nianet-chefen også, at det kan vise sig at være en rigtig god ide, hvis TDC - som selskabets nye ejere har stillet i udsigt - i stigende grad vælger at satse på at leje infrastruktur ud til at andre selskaber.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision