Lønniveauet er tårnhøjt - men BEC må bare betale: "Alting kan blive for dyrt, men hvis du gerne vil lave de løsninger, der er brug for, så er du nødt til at betale"

Lønniveauet blandt it-folk i finansbranchen er skyhøjt. Faktisk tjener it-folkene i netop finanssektoren 20 procent mere end deres kolleger i resten af it-Danmark. Hos BEC er man bekymret, men kan ikke gøre andet end at følge kravene.

Artikel top billede

Foto: BEC (Foto: BEC)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • En forklaring på, hvorfor bankdirektøren må få 15 millioner kroner men det er for dyrt at betale 60.000 kroner for en it-medarbejder.
  • En bud på hvad BEC gør for at tiltrække deres kandidater.
1.028
5:15 min
De dygtige it-folk er svære at få, og får man endelig fat i dem, så koster de nærmest både slægtsgården og den førstefødte.

Særligt i finanssektoren stiller de it-ansatte store krav til lønnen, og det har ifølge tal fra Finanssektorens Arbejdsgiverforening presset lønnen så højt op, at den nu ligger 20 procent over, hvad it-ansatte får andre steder. 

Læs mere om det her: Lønfest og tårnhøj gage: It-folk i denne industri tjener 20 procent mere end it-folk i andre industrier

Hos BEC (Bankernes EDB Central, red), der leverer it-løsninger til den finansielle sektor, kan administrerende direktør Kurt Nørrisgaard mærke lønpresset.

"Alting kan blive for dyrt, men hvis du gerne vil lave de løsninger, der er brug for, så er du nødt til at betale den pris, der er i markedet,” siger Kurt Nørrisgaard.

Lønnen er primært drevet op af den enorme efterspørgsel på kvalificerede it-folk.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen