TDC har fundet årsagen til mandagens kæmpenedbrud: Mobilnetværket blev lagt ned af database-fejl

TDC har fundet fejlen til det kæmpe-nedbrud, der mandag ramte mere end 1,8 millioner danskere.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC har efter flere dages hektisk arbejde fundet årsagen til, at selskabets mobilnetværk mandag gik ned.

Nedbruddet berørte op ad dagen mere end 1,8 millioner danskere.

Det skyldtes en fejl i det databasesystem, der håndterer adgangen til opkald over 4G-nettet, meddeler selskabet nu.

Fejlen gjorde, at systemet blev overbelastet og ikke kunnde klare presset, hvilket betød, at alle ud- og indgående opkald blev blokeret. Det drejede sig både om opkald via IP og 4G-mobilnetværket.

Al mandskab

Ifølge TDC har al disponibelt mandskab været sat på sagen for at sikre, at driften igen blev stabil.

TDC har både brugt eget mandskab og forskellige teknikere fra selskabets underleverandører for at få løst problemet.

“Men vi er godt klar over, at denne fejl har været til stor gene for vores kunder,” lyder det fra koncerndirektør Michael Moyell Juul i en udsendt meddelelse.

Ifølge ham er det nu blevet sikret, at fejlen ikke kan ske igen.

“Vi har nu truffet alle nødvendige foranstaltninger for at sikre robustheden af underkompontenten,” som det lyder fra TDC.

Nedbruddet ramte i første omgang 450.000 TDC-kunder, men bredte sig i løbet af mandagen.

Læs også: TDC-nedbrud kostede Jyske Bank 70 procent af effektiviteten: “Vi vidste, at et eller andet var helt galt”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS