Her er Netcompanys succesformel ifølge direktør André Rogaczewski: "Mange glemmer, at vi lever i en verden, hvor man er på en mission"

Interview Netcompany har forrygende vind i sejlene. Hemmeligheden? Selskabet har opbygget en leverance-kultur med fuld fokus på at levere. "Mange glemmer, at vi lever i en verden, hvor man er på en mission. Vi har nærmest institutionaliseret det at være stolte af den bedrift, vi har udført”, siger direktør André Rogaczewski.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Netcompany har netop aflagt et rekord-regnskab. Omsætningen er vokset med 57 procent, og indtjeningen er vokset med 73 procent. Samtidig er antallet vokset til nu 1.700 medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: Netcompany sætter ny rekord: Indtjening vokser med 73 procent

Men det betyder ikke, at de ansatte nu skal til fest i fuld galla med skåltaler og dans til den årle morgen.

“Vi fejrer ikke så meget som andre i forhold til årsregnskaber, tror jeg. Heller ikke, når vi får en ordre. Men vi gør rigtig meget ud af at hylde de folk, der er gået i produktion med et system, som faktisk virker”, siger André Rogaczewski, stifter og CEO for Netcompany.

Han betegner kulturen i Netcompany som en leverance-kultur, hvor det er vigtigt at vise stolthed, når man faktisk lykkes med det, man gør. For ting kan gå galt.

“Mange glemmer, at vi lever i en it-verden, hvor man er på en mission. Vi skal ordne noget - vise at det kan lade sig gøre. Så vi holder projektmiddage og har nærmest institutionaliseret det at være stolte af den bedrift, vi har udført”, siger han.

Læses lige nu

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS