Her er Netcompanys succesformel ifølge direktør André Rogaczewski: "Mange glemmer, at vi lever i en verden, hvor man er på en mission"

Interview Netcompany har forrygende vind i sejlene. Hemmeligheden? Selskabet har opbygget en leverance-kultur med fuld fokus på at levere. "Mange glemmer, at vi lever i en verden, hvor man er på en mission. Vi har nærmest institutionaliseret det at være stolte af den bedrift, vi har udført”, siger direktør André Rogaczewski.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Netcompany har netop aflagt et rekord-regnskab. Omsætningen er vokset med 57 procent, og indtjeningen er vokset med 73 procent. Samtidig er antallet vokset til nu 1.700 medarbejdere.

Det kan du læse mere om her: Netcompany sætter ny rekord: Indtjening vokser med 73 procent

Men det betyder ikke, at de ansatte nu skal til fest i fuld galla med skåltaler og dans til den årle morgen.

“Vi fejrer ikke så meget som andre i forhold til årsregnskaber, tror jeg. Heller ikke, når vi får en ordre. Men vi gør rigtig meget ud af at hylde de folk, der er gået i produktion med et system, som faktisk virker”, siger André Rogaczewski, stifter og CEO for Netcompany.

Han betegner kulturen i Netcompany som en leverance-kultur, hvor det er vigtigt at vise stolthed, når man faktisk lykkes med det, man gør. For ting kan gå galt.

“Mange glemmer, at vi lever i en it-verden, hvor man er på en mission. Vi skal ordne noget - vise at det kan lade sig gøre. Så vi holder projektmiddage og har nærmest institutionaliseret det at være stolte af den bedrift, vi har udført”, siger han.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job