JN Data: Vi har leveret 16 procent mere it til en lavere pris - det er vigtigere end vækst på toplinjen

De mindre bankers infrastrukturselskab JN Data har netop aflagt et årsregnskab med en lille nedgang omsætningen. Det ville de fleste it-selskaber med milliardomsætning nok være kede af, men det er faktisk en succes.

Artikel top billede

"Vi går ikke så meget op i, hvor meget vi tjener, for det er ikke hovedformålet", siger administrerende direktør Claus Toxværd Østergaard, JN Data.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan arbejder JN Data med rekruttering
  • Så meget tjener de ansatte i gennemsnit hos JN Data
  • DevOps fylder meget for JN Data nu og frem mod 2020
748
3:45 min
Det er nok de færreste it-firmaer med en omsætning på næsten to milliarder og godt 600 ansatte, der vil være tilfreds med, at omsætningen fra 2016 til 2017 ligefrem er faldet. Og da slet ikke på et tidspunkt, hvor væksten på it-markedet er til at tage og føle på.

Men ikke desto mindre er den administrerende direktør for JN Data, Claus Toxværd Østergaard glad for det seneste årsregnskab, som viser en nedgang i omsætningen på 0,2 procent til 1.951.444.000 kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos