Et opgør med it-projekter har gjort Alm. Brand mere produktiv - hør hvordan i Tech fra Toppen

Tech fra Toppen: It- og forretningsudvikling er to sider af samme sag. It- og digitaliseringsdirektør i Alm. Brand, Thomas Erichsen, er gæst i Computerworlds podcast-serie Tech fra Toppen, hvor vi går all in på it-ledelse, governance og sammenhængen med forretningen.

Artikel top billede

Thomas Erichsen er it- og digitaliseringsdirektør i Alm. Brand.

Han ser it- og forretningsudvikling som to sider af samme sag. Og så er han gæst i denne episode af Tech fra Toppen, hvor vi går all in på it-ledelse, governance og sammenhængen med forretningen.

Faktisk er Thomas Erichsen overbevist om at it er forretningen, fortæller han.

Han løfter også sløret for, hvordan han har taget et opgør med it-projekterne og organiseret Alm. Brands it-folk i teams.

Du kan desuden høre Thomas Erichsen fortælle om: 

  • Hvorfor han mener, at du aldrig må belaste dine bedste folk mere end 80 procent.
  • At han har oplevet, at nogle it-folk kan være ikke bare to eller tre gange så effektive som andre, men 100 eller 200 gange mere effektive. Hvis chefen altså vil det.
  • Hvordan han har indset, at det først er når folk har arbejdet sammen på to til tre projekter, at de er rigtigt effektive. Og at skiftende projekthold derfor mister for meget viden - og at svaret er teams 
  • At han lagde en række nye snit i sin it-organisation, da han tiltrådte for halvandet år siden - og endte med at hyre 30-35 folk for at kunne bygge fuldstændige teams.
  • Hvordan han har gjort it og it-udviklingen mere agil og mere fremtidsorienteret med en horisont, der rækker ud over de oprindelige ni måneders planlægning.
Værter på podcasten er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld, og Torben Ruberg, en af Danmarks mest erfarne CIO'er - og kåret som årets CIO 2015 og senest CIO for Falck.

Du kan lytte til anden episode (40 minutter i alt) lige herunder - eller finde den på iTunes (link) eller via RSS (link). 

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Lyt med igen fordi: Næste gang taler vi om innovation med Martin Kring fra Kring A/S og stifter af Speedbooting.

Det gør vi, fordi ideer er den nye valuta - uanset om du arbejder i en eksisterende virksomhed eller en startup.  

Men hvordan finder du ideerne frem? Og hvordan får du skaleret dem så de kan leve deres eget liv? 

Lyt til Tech fra Toppen næste gang for at få svaret.

Du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link) eller RSS (link)

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job