Årets it-komets væksteventyr sat på standby: "Bundlinjen er ikke noget at råbe hurra for, hvis jeg skal være helt ærlig"

Efter flere vilde vækstår er væksten begyndt at flade ud for It-afdelingen, der sidste år blev kåret som Årets it-komet. Direktøren garanterer, at der kun er tale om et pitstop på vejen mod stjernerne. "Jeg gider ikke gamble med kundernes sikkerhed for at spare fem millioner kroner," siger han.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • En fortsættelse på fortællingen om it-kometen, der tidoblede sin bundlinje på fire år.
  • En forklaring på, hvorfor væksten flader ud nu
1.009
5:15 min
Efter at have 10-doblet bundlinjen på fire år flader væksten nu ud for It-afdelingen. Det viser virksomhedens regnskab for 2017, der nu er blevet offentliggjort. 

Virksomheden har været igennem et vildt vækstridt de seneste år, hvor bundlinjen er eksploderet samtidigt med, at der er blevet åbnet et kontor på Filippinerne og blevet ansat flere folk.

Men kigger man på resultatet af primær drift fra sidste år, så leverede virksomheden et resultat på 10,2 millioner kroner og nu ser det ud til, at den eksplosive vækst har aftaget.

Resultaterne for sidste år viser i hvert fald, at samme post i regnskabet for 2017 udgører 10,1 millioner kroner. 

Direktør for foretagendet, Dennis Nørgaard Hansen, er afklaret, men ikke just begejstret.

"Bundlinjen er ikke noget at råbe hurra for, hvis jeg skal være helt ærlig,” siger han til Computerworld.

"Der er to årsager: Den ene er, at vi har bygget vores datacenter i Silkeborg, og det krævede ret meget arbejde fra de

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S