Årets it-komets væksteventyr sat på standby: "Bundlinjen er ikke noget at råbe hurra for, hvis jeg skal være helt ærlig"

Efter flere vilde vækstår er væksten begyndt at flade ud for It-afdelingen, der sidste år blev kåret som Årets it-komet. Direktøren garanterer, at der kun er tale om et pitstop på vejen mod stjernerne. "Jeg gider ikke gamble med kundernes sikkerhed for at spare fem millioner kroner," siger han.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • En fortsættelse på fortællingen om it-kometen, der tidoblede sin bundlinje på fire år.
  • En forklaring på, hvorfor væksten flader ud nu
1.009
5:15 min
Efter at have 10-doblet bundlinjen på fire år flader væksten nu ud for It-afdelingen. Det viser virksomhedens regnskab for 2017, der nu er blevet offentliggjort. 

Virksomheden har været igennem et vildt vækstridt de seneste år, hvor bundlinjen er eksploderet samtidigt med, at der er blevet åbnet et kontor på Filippinerne og blevet ansat flere folk.

Men kigger man på resultatet af primær drift fra sidste år, så leverede virksomheden et resultat på 10,2 millioner kroner og nu ser det ud til, at den eksplosive vækst har aftaget.

Resultaterne for sidste år viser i hvert fald, at samme post i regnskabet for 2017 udgører 10,1 millioner kroner. 

Direktør for foretagendet, Dennis Nørgaard Hansen, er afklaret, men ikke just begejstret.

"Bundlinjen er ikke noget at råbe hurra for, hvis jeg skal være helt ærlig,” siger han til Computerworld.

"Der er to årsager: Den ene er, at vi har bygget vores datacenter i Silkeborg, og det krævede ret meget arbejde fra de

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S