Hollandske Arnold kom til Danmark for knap 30 år siden: Historien har spillet en afgørende rolle for, at vi kommer så godt ud af det sammen

Danskerne og hollænderne ligner hinanden meget. Det er en af årsagerne til, at hollandske virksomheder de seneste par år har været på opkøbsrov i Danmark. Men forklaringen på, hvorfor vi ligner hinanden, ligger gemt i historien.

Artikel top billede

Foto: Lars Kruse (Foto: Foto: Lars Kruse, Aarhus Universitet)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et bud på, hvad der historisk ligger til grund for, at Holland og Danmark kommer så godt ud af det med hinanden.
  • Fortællingen om, hvad en hollænder, der har boet i Danmark i snart 30 år, tænker om vores to nationer.
734
3:45 min
Et særdeles godt match mellem Holland og Danmark ligger blandt andet til grund for, at hollændere og belgiere de seneste år har købt voldsomt op blandt de danske hostingselskaber. 

På overfladen ligner de to kulturer da også hinanden meget fortæller Arnold Boon, der er hollænder og i dag arbejder som universitetsdirektør på Aarhus Universitet. 

"Vi har den samme stil, og så er vi små lande ved siden af vores store europæiske naboer som Tyskland og Frankrig. Som mindre lande er vi nødt til at vise  vores værd, og vi har måtte knokle for at komme frem,” forklarer han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

    Københavnsområdet

    TV2

    Android App Developer til TV 2

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job