Hollandske Arnold kom til Danmark for knap 30 år siden: Historien har spillet en afgørende rolle for, at vi kommer så godt ud af det sammen

Danskerne og hollænderne ligner hinanden meget. Det er en af årsagerne til, at hollandske virksomheder de seneste par år har været på opkøbsrov i Danmark. Men forklaringen på, hvorfor vi ligner hinanden, ligger gemt i historien.

Artikel top billede

Foto: Lars Kruse (Foto: Foto: Lars Kruse, Aarhus Universitet)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et bud på, hvad der historisk ligger til grund for, at Holland og Danmark kommer så godt ud af det med hinanden.
  • Fortællingen om, hvad en hollænder, der har boet i Danmark i snart 30 år, tænker om vores to nationer.
734
3:45 min
Et særdeles godt match mellem Holland og Danmark ligger blandt andet til grund for, at hollændere og belgiere de seneste år har købt voldsomt op blandt de danske hostingselskaber. 

På overfladen ligner de to kulturer da også hinanden meget fortæller Arnold Boon, der er hollænder og i dag arbejder som universitetsdirektør på Aarhus Universitet. 

"Vi har den samme stil, og så er vi små lande ved siden af vores store europæiske naboer som Tyskland og Frankrig. Som mindre lande er vi nødt til at vise  vores værd, og vi har måtte knokle for at komme frem,” forklarer han.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Incident & Problem Manager til styrkelse af stabil og sikker IT-drift

Københavnsområdet

Aktieselskabet CARL CHRISTENSEN

Vi søger en nysgerrig og skarp BI-assistent

Midtjylland

Jyske Bank

Product Owner - Platforme (IT Drift)

Københavnsområdet

It-vest

Sekretariatschef

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura