Hollandske Arnold kom til Danmark for knap 30 år siden: Historien har spillet en afgørende rolle for, at vi kommer så godt ud af det sammen

Danskerne og hollænderne ligner hinanden meget. Det er en af årsagerne til, at hollandske virksomheder de seneste par år har været på opkøbsrov i Danmark. Men forklaringen på, hvorfor vi ligner hinanden, ligger gemt i historien.

Artikel top billede

Foto: Lars Kruse (Foto: Foto: Lars Kruse, Aarhus Universitet)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et bud på, hvad der historisk ligger til grund for, at Holland og Danmark kommer så godt ud af det med hinanden.
  • Fortællingen om, hvad en hollænder, der har boet i Danmark i snart 30 år, tænker om vores to nationer.
734
3:45 min
Et særdeles godt match mellem Holland og Danmark ligger blandt andet til grund for, at hollændere og belgiere de seneste år har købt voldsomt op blandt de danske hostingselskaber. 

På overfladen ligner de to kulturer da også hinanden meget fortæller Arnold Boon, der er hollænder og i dag arbejder som universitetsdirektør på Aarhus Universitet. 

"Vi har den samme stil, og så er vi små lande ved siden af vores store europæiske naboer som Tyskland og Frankrig. Som mindre lande er vi nødt til at vise  vores værd, og vi har måtte knokle for at komme frem,” forklarer han.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S