Hollandske Arnold kom til Danmark for knap 30 år siden: Historien har spillet en afgørende rolle for, at vi kommer så godt ud af det sammen

Danskerne og hollænderne ligner hinanden meget. Det er en af årsagerne til, at hollandske virksomheder de seneste par år har været på opkøbsrov i Danmark. Men forklaringen på, hvorfor vi ligner hinanden, ligger gemt i historien.

Artikel top billede

Foto: Lars Kruse (Foto: Foto: Lars Kruse, Aarhus Universitet)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et bud på, hvad der historisk ligger til grund for, at Holland og Danmark kommer så godt ud af det med hinanden.
  • Fortællingen om, hvad en hollænder, der har boet i Danmark i snart 30 år, tænker om vores to nationer.
734
3:45 min
Et særdeles godt match mellem Holland og Danmark ligger blandt andet til grund for, at hollændere og belgiere de seneste år har købt voldsomt op blandt de danske hostingselskaber. 

På overfladen ligner de to kulturer da også hinanden meget fortæller Arnold Boon, der er hollænder og i dag arbejder som universitetsdirektør på Aarhus Universitet. 

"Vi har den samme stil, og så er vi små lande ved siden af vores store europæiske naboer som Tyskland og Frankrig. Som mindre lande er vi nødt til at vise  vores værd, og vi har måtte knokle for at komme frem,” forklarer han.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil