Statens Serum Institut har i årevis syltet kontrol med behandling af persondata

Statens Serum Institut førte sidste gang kontrol med sine databehandler-aftaler i 2015. Men snart kommer der nye boller på suppen, bedyrer instituttet i en redegørelse.

Artikel top billede

Statens Serum Institut har gennem de seneste tre ikke gennemført kontrol af sine databehandlere, selvom det kræves ifølge persondatalovens paragraf 42.

Det skriver it-mediet Version2.

Version har fået aktindsigt i en redegørelse, der viser, at Statens Serum Institut senest gennemførte det lovpligtige tilsyn i 2015.

Institut i redegørelse: Nu kommer der styr tilsynene
Ifølge redegørelsen vil Statens Serum Institut i fremtiden gennemføre mere systematiske og aktive tilsyn med databehandlerne, hvor instituttet fra og med i år vil foretage en årlig gennemgang af databehandleraftaler samt lægge en plan for indsendelsen af erklæringerne.

Samtidig vil Instituttet ifølge Version 2 også opdatere de gamle databehandleraftaler, så de nu lever op til de nye GDPR-krav, der træder i kraft den 25. maj.

Læs også: 
Dansk Erhverv bliver kimet ned af nervøse virksomheder 79 dage før GDPR: "Der er nogen, der har tænkt, at det berører nok ikke os, men nu er det gået op for dem, at ingen kan sige sig fri"

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S