Transportfirmaet SCT er næsten GDPR-klar: Her har du selskabets fire gode råd til, hvordan du også bliver det

Hos transportvirksomheden SCT har man ligesom mange andre virksomheder kæmpet det seneste års tid for at blive klar til at efterleve den nye persondataforordning. Virksomheden er næsten klar og deler her ud af sine råd og erfaringer.

Artikel top billede

Foto: SCT

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Historien om, hvordan den danske transportvirksomhed SCT har arbejdet med at blive klar til GDPR.
  • Gode råd fra en virksomhed, der er lige ved at være klar til de nye regler
1.296
6:30 min
Hvad gør vi, når en af vores kontorer modtager en uopfordret ansøgning og sender den videre til HR?

Det er blot et af rigtig mange spørgsmål, man hos transportvirksomheden SCT har stillet sig selv det seneste år - for selvom det kan lyde som en triviel situation, så bliver det en vigtig persondataretlig problemstilling fra 25. maj.

Sammen med to andre medarbejdere fra blandt andet it-afdelingen har HR-konsulent Mette Vang kæmpet for, at virksomheden bliver klar til at overholde reglerne i den nye persondataforordninger, der træder i kraft den 25. maj i år.

”Vi begyndte at arbejde med det her for et års tid siden, men nu begynder det at blive meget intensivt, for nu skal vi snart være færdige.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Driftsmedarbejder til Navision

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S