Transportfirmaet SCT er næsten GDPR-klar: Her har du selskabets fire gode råd til, hvordan du også bliver det

Hos transportvirksomheden SCT har man ligesom mange andre virksomheder kæmpet det seneste års tid for at blive klar til at efterleve den nye persondataforordning. Virksomheden er næsten klar og deler her ud af sine råd og erfaringer.

Artikel top billede

Foto: SCT

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Historien om, hvordan den danske transportvirksomhed SCT har arbejdet med at blive klar til GDPR.
  • Gode råd fra en virksomhed, der er lige ved at være klar til de nye regler
1.296
6:30 min
Hvad gør vi, når en af vores kontorer modtager en uopfordret ansøgning og sender den videre til HR?

Det er blot et af rigtig mange spørgsmål, man hos transportvirksomheden SCT har stillet sig selv det seneste år - for selvom det kan lyde som en triviel situation, så bliver det en vigtig persondataretlig problemstilling fra 25. maj.

Sammen med to andre medarbejdere fra blandt andet it-afdelingen har HR-konsulent Mette Vang kæmpet for, at virksomheden bliver klar til at overholde reglerne i den nye persondataforordninger, der træder i kraft den 25. maj i år.

”Vi begyndte at arbejde med det her for et års tid siden, men nu begynder det at blive meget intensivt, for nu skal vi snart være færdige.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S