Transportfirmaet SCT er næsten GDPR-klar: Her har du selskabets fire gode råd til, hvordan du også bliver det

Hos transportvirksomheden SCT har man ligesom mange andre virksomheder kæmpet det seneste års tid for at blive klar til at efterleve den nye persondataforordning. Virksomheden er næsten klar og deler her ud af sine råd og erfaringer.

Artikel top billede

Foto: SCT

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Historien om, hvordan den danske transportvirksomhed SCT har arbejdet med at blive klar til GDPR.
  • Gode råd fra en virksomhed, der er lige ved at være klar til de nye regler
1.296
6:30 min
Hvad gør vi, når en af vores kontorer modtager en uopfordret ansøgning og sender den videre til HR?

Det er blot et af rigtig mange spørgsmål, man hos transportvirksomheden SCT har stillet sig selv det seneste år - for selvom det kan lyde som en triviel situation, så bliver det en vigtig persondataretlig problemstilling fra 25. maj.

Sammen med to andre medarbejdere fra blandt andet it-afdelingen har HR-konsulent Mette Vang kæmpet for, at virksomheden bliver klar til at overholde reglerne i den nye persondataforordninger, der træder i kraft den 25. maj i år.

”Vi begyndte at arbejde med det her for et års tid siden, men nu begynder det at blive meget intensivt, for nu skal vi snart være færdige.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job