Transportfirmaet SCT er næsten GDPR-klar: Her har du selskabets fire gode råd til, hvordan du også bliver det

Hos transportvirksomheden SCT har man ligesom mange andre virksomheder kæmpet det seneste års tid for at blive klar til at efterleve den nye persondataforordning. Virksomheden er næsten klar og deler her ud af sine råd og erfaringer.

Artikel top billede

Foto: SCT

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Historien om, hvordan den danske transportvirksomhed SCT har arbejdet med at blive klar til GDPR.
  • Gode råd fra en virksomhed, der er lige ved at være klar til de nye regler
1.296
6:30 min
Hvad gør vi, når en af vores kontorer modtager en uopfordret ansøgning og sender den videre til HR?

Det er blot et af rigtig mange spørgsmål, man hos transportvirksomheden SCT har stillet sig selv det seneste år - for selvom det kan lyde som en triviel situation, så bliver det en vigtig persondataretlig problemstilling fra 25. maj.

Sammen med to andre medarbejdere fra blandt andet it-afdelingen har HR-konsulent Mette Vang kæmpet for, at virksomheden bliver klar til at overholde reglerne i den nye persondataforordninger, der træder i kraft den 25. maj i år.

”Vi begyndte at arbejde med det her for et års tid siden, men nu begynder det at blive meget intensivt, for nu skal vi snart være færdige.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Digitaliseringsstyrelsen

Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg