Er du ved at være klar til kunstig intelligens? Umuligt at komme uden om, hvis data udgør en vigtig del af forretningen

I dag bruges AI allerede flittigt til alt fra at forudsige, hvornår dele af en vindmølle skal sendes til reparation, til at smage på øl eller til at finde de særlige enzymer, der kan forbedre et brøds smag mest muligt. Mulighederne er mange. Og det gælder om at komme med nu.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan du kommer i gang med AI
  • Hvilke kompetencer kræver det at implementere AI
  • De primære udfordringer med at få succes med AI
1.228
6:15 min
AI-teknologier og kunstig intelligens har udviklet sig i en sådan grad, at de største og mest teknologitunge virksomheder i disse år kaster sig frådende over en AI-buffet, der frister med alt det nyeste og smarte.

AI har bidt sig fast på højeste agenda hos de store danske virksomheder, når snakken falder på innovation og digital transformation.

Men er AI og kunstig intelligens kun forbeholdt de bedste virksomheder til it?

"Set fra min stol kan man slet ikke komme uden om AI og kunstig intelligens, hvis data udgør en vigtig del af forretningen. Teknologien er stadig i en modningsfase, men vi er på et stadie, hvor store som små virksomheder indenfor alle sektorer bør kigge meget nøje på potentialerne," siger Peter Kyvsgaard, ansvarlig for Data & AI, Microsoft Danmark.   
  
Gennemfør det nødvendige arbejde og se bort fra hypen
Gevinsterne ved AI kommer dog ikke dalende ned fra en stor hvid sky bare fordi, man har implementeret noget deep learning, machine learning, neurale netværk og alle de andre smarte begreber, som AI dækker over. 

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job