Amazon vil snart tromle ind over Danmarks grænser - men der findes muligvis en modgift mod Amazon-effekten

ComputerViews: Der vil omgående ske tre ting, hvis Amazon åbner for sin store 'everything store' i Danmark, og det er noget, som alle e-handlende må forholde sig til. Til gengæld tyder meget på, at Amazon trods sin mægtige styrke har en akilleshæl, som danske e-handlende kan udnytte.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
ComputerViews: Gennem de seneste år er der sket en gennemgribende digital forandring af den måde, vi handler på.

Især i USA har den forandring ført til massiv butiksdød, der både har ramt små erhvervsdrivende og store kæder som elektronikkæden RadioShack og legetøjsbutikken Toys 'R Us.

Alle disse virksomheder er blevet offer for den teknologiske udvikling, men de er også et offer for den amerikanske teknologi og e-handelsgigant Amazons massive angreb på detailhandlen. Derfor bliver udviklingen også ofte omtalt som Amazon-effekten.

Læs også: Rygte: Amazon opruster - kan være på vej til at åbne kæmpe-webshop i Danmark

På vej til Norden
Amazon har hidtil primært fokuseret på de helt store markeder.

Men gennem de seneste måneder har der være tiltagende rygter om, at Amazon i løbet 2018 vil gå ind på det nordiske marked.

Annonce

KMD A/S

BI Consultant

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist til IT i PET

Københavnsområdet

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Serpier

Opladning af elbil derhjemme: Sådan får du den billigste og nemmeste løsning

At skifte benzin- eller dieselbilen ud med en elbil er en fantastisk opgradering. Men for mange nye elbilejere kan det godt virke som en jungle at finde ud af, hvordan man oplader derhjemme.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S