DSB: Det er enormt irriterende at vores WiFi-udbud skal gå om

Det er kommet bag på DSB, at Klagenævnet for Udbud har besluttet, at dele af udbud skal gå om. Nu skal selskabet gennem hele udbudsprocessen igen. “Det er da enormt irriterende,” siger DSB.

Artikel top billede

Foto: DSB

"Det er da enormt irriterende, at vi skal bruge ekstra ressourcer på at lave udbudsmateriale igen.”

Sådan siger DSB’s økonomidirektør Thomas Thellersen Børner, efter det står klart, at en ny afgørelse for Klagenævnet for Udbud vil føre til, at udbuddet om kæmpeopgaven på WiFi-dækning i de danske toge skal gå om.

“Det er da enormt irriterende. Det er der da ingen tvivl om. Vi havde ikke forudset, at Klagenævnet for Udbud ville komme til den her konklusion,” siger Thomas Thellersen Børner.

Afgørelsen er faldet, fordi DSB i dele af udbudsmaterialet havde glemt at indføje et enkelt ord, som imidlertid har haft meget stor betydning for tilbudsgiverne.

Manglen på det ene ord har betydet, at en af tilbudsgiverne mistede muligheden for at byde.

Du kan læse mere om afgørelsen her: DSB annullerer afgørende del af kæmpe WiFi-udbud på grund af simpel tastefejl: "En enormt ærgerlig fejl," lyder det fra DSB.

Mere komplekst end som så

DSB's store udbud på WiFi-området er mere komplekst end som så.

Ud over den del, som blandt andet Icomera og Alstom slås om, indeholder projektet også opsætning af såkaldte signalforstærkere, der skal fjerne dækningsmæssigt døde pletter på Danmarkskortet, samt aftaler om datalevering.

Det ændrer dog ikke på det faktum, at den del af udbuddet, der skulle sikre 100 procent WiFi-dækning i de danske toge, nu skal gå om.

Eventuelle bydere kan dermed roligt finde pen og rettelak frem og begynde at justere deres tidligere tilbud.

“Tilbudsgiverne kan formentlig genbruge noget af det materiale, de havde udarbejdet i første omgang, da det jo grundlæggende er den samme opgave, der skal løses. Men de skal indsende nyt materiale, og vi skal evaluere de indkomne tilbud," siger økonomidirektør Thomas Thellersen Børner.

Han går ud fra, at der i forbindelse med genudbuddet i hvert fald dumper en ansøgning ind fra Icomera, der har fået medhold i sin klage. 

DSB forventer at gå i udbud med opgaven igen på den anden side af påske. 

Læs også: DSB annullerer afgørende del af kæmpe WiFi-udbud på grund af simpel tastefejl: "En enormt ærgerlig fejl," lyder det fra DSB.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S