Kompetencetørke i Danmark presser Columbus til at ansætte op mod 150 medarbejdere i Indien

Et brandvarmt arbejdsmarked og ønsket om flere kræfter sender Columbus på ansættelsestogt i Indien. De kommende år skal virksomheden sammen med nyindkøbte iStone ansætte op mod 150 mand i Indien.

Artikel top billede

Det er blandt andet her i byen Hyderabad i Indien, at Columbus sammen med det nyopkøbte svenske selskab iStone de kommende år vil ansætte op til 150 mand.
Foto: Arihant Daga/Unsplash (Foto: Arihant Daga)

Premium Kun for abonnenter
Kompetencemangel i Danmark får Columbus og det nyindkøbte selskab iStone til at opruste voldsomt i Indien de kommende år.

I alt skal der ansættes mellem 100-150 medarbejdere frem mod 2020, men allerede i år ansættes der på livet løs. 

"Vi regner med at ansætte 100 personer i vores indiske center her i 2018," siger Columbus-direktør, Thomas Honoré.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS