Kompetencetørke i Danmark presser Columbus til at ansætte op mod 150 medarbejdere i Indien

Et brandvarmt arbejdsmarked og ønsket om flere kræfter sender Columbus på ansættelsestogt i Indien. De kommende år skal virksomheden sammen med nyindkøbte iStone ansætte op mod 150 mand i Indien.

Artikel top billede

Det er blandt andet her i byen Hyderabad i Indien, at Columbus sammen med det nyopkøbte svenske selskab iStone de kommende år vil ansætte op til 150 mand.
Foto: Arihant Daga/Unsplash (Foto: Arihant Daga)

Premium Kun for abonnenter
Kompetencemangel i Danmark får Columbus og det nyindkøbte selskab iStone til at opruste voldsomt i Indien de kommende år.

I alt skal der ansættes mellem 100-150 medarbejdere frem mod 2020, men allerede i år ansættes der på livet løs. 

"Vi regner med at ansætte 100 personer i vores indiske center her i 2018," siger Columbus-direktør, Thomas Honoré.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S