Google i selvkørende storsatsning: Køber 20.000 Jaguarer til førerløs bilflåde

Google datterselskab Waymo har netop bestilt 20.000 biler elektriske biler fra Jaguar, som kommer til at indgå i en ny flåde af førerløse biler.

Artikel top billede

Googles datterselskab Waymo, der udvikler førerløse biler, har netop bestilt 20.000 biler fra Jaguar i en handel, der beløber sig til én milliard dollar.

Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal.

Det drejer sig om Jaguars helt nye elektriske SUV, Jaguar I-Pace, som Waymo vil udstyre med sin robot-teknologi og sende på gaden som del af en helt ny flåde af førerløse biler.

Eskalerer satsning trods fornyet skepsis

Ifølge Wall Street Journal er handlen et klart signal om, at Waymo har tænkt sig eskalere sin satsning på føreløse biler.

Det sker, selv om de førerløse biler er blevet ramt af en fornyet skepsis efter, at en af Ubers førerløse biler for nylig var involveret i en dødsulykke i den amerikanske stat Arizona.

I kølvandet på ulykken har Uber meddelt, at virksomheden midlertidigt indstiller sine forsøg med førerløse biler. Efterfølgende har både Toyota og Nvidia valgt at følge trop. 

Google og Waymo er dog blandt pioneerne på området for, og virksomheden har siden 2009 arbejdet på selvkørende og førerløs teknologi til biler.

Ifølge Reuters har Google og Waymos selvkørende biler i alt kørt over fem millioner kilometer på offentlig vej.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos