Udviklingschef: "Hvis du producerer maskiner eller oliefiltre eller hvad som helst i dag, så vil du om kort tid være nødt til at kunne tilbyde IoT-enablede produkter."

Interview: Den digitale omstilling kan blive dyr for dansk erhvervsliv, hvis der ikke skaffes kvalificeret arbejdskraft og tænkes mere modigt i innovation og IoT-løsninger, siger Morten Wagner, udviklingschef i GTS-instituttet Force Technology. "Vi har mange dygtige virksomheder i Danmark, men vi har et problem med risikovillighed," siger han.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor de danske virksomheder, som producerer fysiske produkter, skal udvikle sig til at være IoT-virksomheder hvis de vil overleve
  • Hvordan Nordic IoT-Centre tilbyder rådgivning og sparring til virksomheder
  • Hvad den primære udfordring for danske virksomheder er pt.
1.097
5:30 min
”Digitaliser eller dø” er den dramatiske titel på en bog af den franske teknologiblogger og IT-chef Nicolas Windpassinger, som udkom sidste år.

Men det er også realiteten for en meget stor del af dansk erhvervsliv, siger Morten Wagner, udviklingschef for GTS-instituttet og teknologivirksomheden FORCE Technology. Og uret tikker.

Virksomheder, der forsømmer den digitale omstilling og ikke sørger for at få implementeret IoT-løsninger i organisation, produktion og slutprodukter, risikerer at blive udkonkurreret og overflødiggjort i løbet af få år.

”De fleste danske virksomheder, som producerer fysiske produkter, skal udvikle sig til at være IoT-virksomheder inden for de næste 10 år, hvis de vil overleve,” siger Morten Wagner, som står i spidsen for Force Technologys IdemoLab, virksomhedens afdeling for udvikling og design af smarte produkter, IoT-løsninger, og strategisk, digital innovation.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S