Udviklingschef: "Hvis du producerer maskiner eller oliefiltre eller hvad som helst i dag, så vil du om kort tid være nødt til at kunne tilbyde IoT-enablede produkter."

Interview: Den digitale omstilling kan blive dyr for dansk erhvervsliv, hvis der ikke skaffes kvalificeret arbejdskraft og tænkes mere modigt i innovation og IoT-løsninger, siger Morten Wagner, udviklingschef i GTS-instituttet Force Technology. "Vi har mange dygtige virksomheder i Danmark, men vi har et problem med risikovillighed," siger han.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor de danske virksomheder, som producerer fysiske produkter, skal udvikle sig til at være IoT-virksomheder hvis de vil overleve
  • Hvordan Nordic IoT-Centre tilbyder rådgivning og sparring til virksomheder
  • Hvad den primære udfordring for danske virksomheder er pt.
1.097
5:30 min
”Digitaliser eller dø” er den dramatiske titel på en bog af den franske teknologiblogger og IT-chef Nicolas Windpassinger, som udkom sidste år.

Men det er også realiteten for en meget stor del af dansk erhvervsliv, siger Morten Wagner, udviklingschef for GTS-instituttet og teknologivirksomheden FORCE Technology. Og uret tikker.

Virksomheder, der forsømmer den digitale omstilling og ikke sørger for at få implementeret IoT-løsninger i organisation, produktion og slutprodukter, risikerer at blive udkonkurreret og overflødiggjort i løbet af få år.

”De fleste danske virksomheder, som producerer fysiske produkter, skal udvikle sig til at være IoT-virksomheder inden for de næste 10 år, hvis de vil overleve,” siger Morten Wagner, som står i spidsen for Force Technologys IdemoLab, virksomhedens afdeling for udvikling og design af smarte produkter, IoT-løsninger, og strategisk, digital innovation.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S