Udviklingschef: "Hvis du producerer maskiner eller oliefiltre eller hvad som helst i dag, så vil du om kort tid være nødt til at kunne tilbyde IoT-enablede produkter."

Interview: Den digitale omstilling kan blive dyr for dansk erhvervsliv, hvis der ikke skaffes kvalificeret arbejdskraft og tænkes mere modigt i innovation og IoT-løsninger, siger Morten Wagner, udviklingschef i GTS-instituttet Force Technology. "Vi har mange dygtige virksomheder i Danmark, men vi har et problem med risikovillighed," siger han.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor de danske virksomheder, som producerer fysiske produkter, skal udvikle sig til at være IoT-virksomheder hvis de vil overleve
  • Hvordan Nordic IoT-Centre tilbyder rådgivning og sparring til virksomheder
  • Hvad den primære udfordring for danske virksomheder er pt.
1.097
5:30 min
”Digitaliser eller dø” er den dramatiske titel på en bog af den franske teknologiblogger og IT-chef Nicolas Windpassinger, som udkom sidste år.

Men det er også realiteten for en meget stor del af dansk erhvervsliv, siger Morten Wagner, udviklingschef for GTS-instituttet og teknologivirksomheden FORCE Technology. Og uret tikker.

Virksomheder, der forsømmer den digitale omstilling og ikke sørger for at få implementeret IoT-løsninger i organisation, produktion og slutprodukter, risikerer at blive udkonkurreret og overflødiggjort i løbet af få år.

”De fleste danske virksomheder, som producerer fysiske produkter, skal udvikle sig til at være IoT-virksomheder inden for de næste 10 år, hvis de vil overleve,” siger Morten Wagner, som står i spidsen for Force Technologys IdemoLab, virksomhedens afdeling for udvikling og design af smarte produkter, IoT-løsninger, og strategisk, digital innovation.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job