Det svære valg for enhver it-chef: Skal du vælge cloud, jern eller outsourcing? Sådan træffer du det bedste valg

Interview: Enhver it-chef bør i dag løbende overveje om virksomhedens it skal ligge på en server i kælderen, i skyen eller hos en outsourcingspartner. Hvordan træffer man valget? Hvad skaber mest værdi? Se de gode råd til, hvordan du træffer det svære valg.

Artikel top billede

(Foto: Vladimir_Timofeev / Vladimir_Timofeev)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan forholder du dig til cloud i din it-strategi?
  • Sådan griber du det an
  • Hvornår bør man se på cloud eller 'jern'?
1.634
8:15 min
”Dem, der begynder med en holdning om, at public cloud er den eneste vej, skyder forbi mål, og vil i mange situationer få nogle uheldige resultater. Det handler først og fremmest om at finde frem til, hvad man vil opnå, og sekundært at lægge en plan for, hvordan man så teknisk sætter det sammen.”

Sådan siger Lars Andersen, advisory systems engineer hos Dell EMC.

Han har en teknisk og strategisk rolle i Dell EMC, hvor han er tilknyttet en række kunder og rådgiver dem omkring, hvordan man bedst løser sine forretningsmål teknisk.

Lars Andersen fortæller, at han jævnligt møder kunder, der ønsker svar på, om cloud, jern eller outsourcing er det bedste 'sted' at understøtte forretningen.

Men den form for tankegang, hvor man ser sig blindt på det ene eller andet, er efter hans bog helt skæv.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job