CIO Michael Moesgaards store it-plan skal sikre DSB besparelser for to milliarder kroner om året: "Vi er nødt til at få bulldozet de gamle systemer og få konsolideret vores ting"

It spiller en afgørende rolle i DSB's plan om at spare fire milliarder kroner om året i fremtiden. Det kræver heftige it-investeringer på 750 millioner kroner. Her er CIO Michael Moesgaards store it-plan for DSB. "Vi er nødt til at få bulldozet de gamle systemer og få konsolideret vores ting," siger han.

Artikel top billede

Michael Moesgaard har ansvaret for med it-investeringer at løse op for besparelser på op til 2 milliarder om året. Det skal være med til at gøre DSB fri af statsstøtte i 2030.
Foto: DSB (Foto: nicolaiperjesi.com / Nicolai Perjesi)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Historien om, hvordan DSB skal gøre sig fri af statsstøtte frem mod 2030.
  • Et kig i it-chef, Michael Moesgaards, plan for, hvordan det kommer til at ske, og hvilken rolle it-skal spille.
1.243
6:15 min
Hvert år tilfører den danske stat omkring fire milliarder kroner til DSB, men sådan skal det ikke være i fremtiden.

Efter 2030 skal danskerne sætte deres lid, rette deres vrede over forsinkede tog eller glæde over en "billig" klapsædebillet mod en selvfinansierende virksomhed.

Det kræver dog, at DSB selv lapper det økonomiske krater på fire milliarder kroner, en ophævelse af statsstøtten vil efterlade.

Det svarer til omkringen tredjedel af virksomhedens indtægter, der skal findes på anden vis.

En del kommer fra nye tog, men omkring halvdelen af milliardbeløbet, skal DSB finde ved hjælp af løsninger, der involverer it på den ene eller den anden måde.

“Hvis vi skal finde de fire milliarder, så forudsætter halvdelen af det beløb, at vi understøtter anderledes it-mæssigt og digitaliserer nogle ting, som ikke er digitaliseret i dag,“ siger Michael Moesgaard, der er CIO hos DSB.

Den forpligtelse stiller store krav til it-chefen. Det er nemlig ikke gratis at skabe muligheden for at spare det enorme beløb.

Moesgaard står overfor en kommende it-investering på op til 750 millioner kroner, hvis han skal skabe det it-mæssige fundament, der skal til for, at DSB kan gøre sine selvstændighedsdrømme til virkelighed.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect