Dansk virksomhed blev kastet ud i 24 dramatiske timer efter Facebooks overvågningsskandale: "Flere gange i løbet af torsdagen frygtede vi, at det ville få store produktmæssige konsekvenser for os"

Det var nogle nervepirrende timer for den danske social media-virksomhed Falcon.io, da Facebook for en uge siden annoncerede en række omfattende api-ændringer. Læs her historien om, hvordan virksomheden slap fra omvæltningerne med skindet på næsen.

Artikel top billede

(Foto: Photo by William Iven on Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs beretningen om, hvad Falcon.io gjorde de første nervepirrende timer efter, at Facebook onsdag aften foretog en række dramatiske api-ændringer
  • Falcon.io slap relativt nådigt fra api-ændringerne. Få svaret på, hvad ændringer har betydet for virksomheden.
  • Få Mikael Lembergs vurdering af, hvad Facebook kommer til at gøre fremadrettet
854
4:30 min
”Flere gange i løbet af torsdagen frygtede vi, at det ville få store produktmæssige konsekvenser for os.”

Det fortæller Mikael Lemberg, chef for product ecosystem hos den danske virksomhed Falcon.io om de første nervepirrende timer, efter Facebook onsdag aften i sidste uge lavede en række dramatiske ændringer af virksomhedens api’er.

Falcon.io udvikler et styringsværktøj til Facebook og andre sociale medier og er i dag en hurtigtvoksende succes på den danske startup-scene.

Hurtigtvoksende it-succes
Falcon.io har i dag mere end 250 medarbejdere, og ifølge Computerworlds liste over Danmarks 50 mest værdifulde it-sucesser er virksomheden i dag 800 millioner kroner værd.

En succes, der i høj grad kan tilskrives virksomhedens produkter, der blandt andet er afhængige af, at de kan tilgå Facebooks tjenester via api’er.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S