Stor forbedring af Googles Gmail på vej: Får indbygget kalender og offline-funktion

En stor, stor opdatering af Googles mail-platform til desktop er undervejs. Her er de nye nøglefunktioner til Gmail.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Søgegiganten Google orienterer i disse dage selskabets G Suite administratorer om, at en stor overhaling af selskabets mail-applikation, Gmail, er på vej.

I mailen fortæller Google, at brugerne kan forvente et nyt design til Gmail samt en stribe nye features. Det skriver det amerikanske netmedie Techcrunch.

Den nye Gmail-app vil byde på et omfattende redesign, hvor Googles minimalistiske ’Material’ designsprog, som i dag hersker i Android-interfacet, forventes at være herskende.

Google har endnu ikke delt nogle skærmbilleder af det nye Gmail endnu, men lover, at der vil bydes på et frisk og enkelt look.

Se også: Google på vej med markante ændringer i Gmail

Smarte features

Med sit redesign introducerer Google en stribe greb, som vil øge anvendeligheden af mail-programmet.

Fremover vil Googles kalender og andre G Suite applikationer være tilgængelige fra app’en – et træk der minder om Microsofts konkurrerende email-applikation, Outlook.

Med redesignet vil du kunne lægge en ’snooze’-timer på enkelte mails. På den vis kan du udskyde en mail og få den tilbage i indbakken efter en forudbestemt tid.

Google benytter Gmail-updaten til at introducere ’Smart Replies’, algorytmisk-genererede autosvar til desktop’en. Funktionen vil sandsynligvis minde om den, som i dag eksisterer i Gmails’ mobilapp.

Sidste store nyhed i opdateringen bliver en dedikeret offline-funktion, hvor mails kan be- og udarbejdes uden behov for tilgang til nettet.
Her nævner søgegiganten, at offline-funktionen vil gå i luften i juni 2018, sandsynligvis omkring samme tidspunkt, hvor selskabets redesign af Gmail vil foregå.

Google informerer samtidigt, at det nye Gmail vil fungere med de mest populære Chrome-udvidelser til Gmail. De vil i midlertidigt ikke garantere eventuelle kompatibilitetsissues.

I en kommentar til det nye Gmail, fortæller en talsperson fra Google om den nye mail-app. Særlige nøgleord er understreget af talspersonen selv, med flere hentydninger til, hvad det nye Gmail vil byde på.

”Vi arbejder på en stor opdatering af Gmail (de er fortsat på kladde-stadiet). Vi har behov for mere tid til at udarbejde løsningen, så vi kan ikke fortælle mere lige nu – arkiver dette for en stund, vi skal nok give lyd, når det er tid til at trykke send”, lyder den insinuerenede besked fra Googles talsperson.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision