Stor forbedring af Googles Gmail på vej: Får indbygget kalender og offline-funktion

En stor, stor opdatering af Googles mail-platform til desktop er undervejs. Her er de nye nøglefunktioner til Gmail.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Søgegiganten Google orienterer i disse dage selskabets G Suite administratorer om, at en stor overhaling af selskabets mail-applikation, Gmail, er på vej.

I mailen fortæller Google, at brugerne kan forvente et nyt design til Gmail samt en stribe nye features. Det skriver det amerikanske netmedie Techcrunch.

Den nye Gmail-app vil byde på et omfattende redesign, hvor Googles minimalistiske ’Material’ designsprog, som i dag hersker i Android-interfacet, forventes at være herskende.

Google har endnu ikke delt nogle skærmbilleder af det nye Gmail endnu, men lover, at der vil bydes på et frisk og enkelt look.

Se også: Google på vej med markante ændringer i Gmail

Smarte features

Med sit redesign introducerer Google en stribe greb, som vil øge anvendeligheden af mail-programmet.

Fremover vil Googles kalender og andre G Suite applikationer være tilgængelige fra app’en – et træk der minder om Microsofts konkurrerende email-applikation, Outlook.

Med redesignet vil du kunne lægge en ’snooze’-timer på enkelte mails. På den vis kan du udskyde en mail og få den tilbage i indbakken efter en forudbestemt tid.

Google benytter Gmail-updaten til at introducere ’Smart Replies’, algorytmisk-genererede autosvar til desktop’en. Funktionen vil sandsynligvis minde om den, som i dag eksisterer i Gmails’ mobilapp.

Sidste store nyhed i opdateringen bliver en dedikeret offline-funktion, hvor mails kan be- og udarbejdes uden behov for tilgang til nettet.
Her nævner søgegiganten, at offline-funktionen vil gå i luften i juni 2018, sandsynligvis omkring samme tidspunkt, hvor selskabets redesign af Gmail vil foregå.

Google informerer samtidigt, at det nye Gmail vil fungere med de mest populære Chrome-udvidelser til Gmail. De vil i midlertidigt ikke garantere eventuelle kompatibilitetsissues.

I en kommentar til det nye Gmail, fortæller en talsperson fra Google om den nye mail-app. Særlige nøgleord er understreget af talspersonen selv, med flere hentydninger til, hvad det nye Gmail vil byde på.

”Vi arbejder på en stor opdatering af Gmail (de er fortsat på kladde-stadiet). Vi har behov for mere tid til at udarbejde løsningen, så vi kan ikke fortælle mere lige nu – arkiver dette for en stund, vi skal nok give lyd, når det er tid til at trykke send”, lyder den insinuerenede besked fra Googles talsperson.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job