Kan André Rogaczewskis nye it-manifest flytte Danmark i den rigtige retning?: ”Jeg håber, at vi vil se alle typer virksomheder tilslutte sig bevægelsen"

Interview: Netcompany-direktør André Rogaczewski krydser fingre for, at alle typer danske virksomheder vil tilslutte sig hans 'digitale dogme'-bevægelse og forpligte sig til at opkvalificere medarbejdere til en it-fremtid. "Vi skal sikre, at folk formår at flytte sig fagligt, før deres job forsvinder," siger han.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • André Rogaczewski forklarer hvorfor Netcompany har stillet sig i spidsen for bevægelsen "digital dogme"
  • Få forklaringen på hvorfor danske virksomheder skal gøre op med ekspertrolle-kulturen
  • Få indsigt i hvordan Netcompany vil opkvalificere medarbejderne digitalt
1.068
5:30 min
Det er uholdbart, hvis det i en moderne virksomhed kun er et mindretal af medarbejderstaben, der besidder de digitale kompetencer.

For næsten uanset hvilken type virksomhed, du i dag driver, så vil den digitale del af forretningen uundgåeligt blive virksomhedens hjertekule i fremtiden, mener Netcompany-stifteren André Rogaczewski.

”Det går ikke, at flertallet af medarbejderne i en virksomhed sidder og tænker, at det er fint, at vi har fire eller fem medarbejdere nede i maskinrummet, der forstår, hvordan det virker. Nej, nej nej, der er mange flere af jer, der skal have digital forståelse,” lyder hans opsang.

Denne digitale udvikling er årsagen til, at André Rogaczewski og Netcompany har stillet sig i front for en ny såkaldt digital dogme-bevægelse, der skal sikre, at medarbejderne i de danske virksomheder er rustet til forandringerne på fremtidens arbejdsmarked.

Det kan du læse mere om her: Skal du med på det nye 'digitale dogme'? Sådan vil Netcompany og TDC løse den store mangel på dygtige it-folk

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S