Kan André Rogaczewskis nye it-manifest flytte Danmark i den rigtige retning?: ”Jeg håber, at vi vil se alle typer virksomheder tilslutte sig bevægelsen"

Interview: Netcompany-direktør André Rogaczewski krydser fingre for, at alle typer danske virksomheder vil tilslutte sig hans 'digitale dogme'-bevægelse og forpligte sig til at opkvalificere medarbejdere til en it-fremtid. "Vi skal sikre, at folk formår at flytte sig fagligt, før deres job forsvinder," siger han.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • André Rogaczewski forklarer hvorfor Netcompany har stillet sig i spidsen for bevægelsen "digital dogme"
  • Få forklaringen på hvorfor danske virksomheder skal gøre op med ekspertrolle-kulturen
  • Få indsigt i hvordan Netcompany vil opkvalificere medarbejderne digitalt
1.068
5:30 min
Det er uholdbart, hvis det i en moderne virksomhed kun er et mindretal af medarbejderstaben, der besidder de digitale kompetencer.

For næsten uanset hvilken type virksomhed, du i dag driver, så vil den digitale del af forretningen uundgåeligt blive virksomhedens hjertekule i fremtiden, mener Netcompany-stifteren André Rogaczewski.

”Det går ikke, at flertallet af medarbejderne i en virksomhed sidder og tænker, at det er fint, at vi har fire eller fem medarbejdere nede i maskinrummet, der forstår, hvordan det virker. Nej, nej nej, der er mange flere af jer, der skal have digital forståelse,” lyder hans opsang.

Denne digitale udvikling er årsagen til, at André Rogaczewski og Netcompany har stillet sig i front for en ny såkaldt digital dogme-bevægelse, der skal sikre, at medarbejderne i de danske virksomheder er rustet til forandringerne på fremtidens arbejdsmarked.

Det kan du læse mere om her: Skal du med på det nye 'digitale dogme'? Sådan vil Netcompany og TDC løse den store mangel på dygtige it-folk

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S