Mogens Bransholm stopper som topchef i Conscia - it-veteran tager over

Mogens Bransholm er i al stilhed stoppet som topchef i kæmpesuccessen Conscia efter 10 år - men bliver i selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Michael Altschul)

Mogens Bransholm er i al stilfærdighed stoppet som topchef i Conscia efter 10 år som selskabets øverste mand.

I en diskret meddelelse på selskabets website, meddeler Conscia, at Mogens Bransholm for et par uger siden fratrådste til fordel for veteranen Claus Thorsgaard, der kommer en stilling som salgschef i Deltek. Han har tidligere været topchef i Ementor og Maconomy.

Maconomy blev i 2010 solgt til Deltek, og her fulgte Claus Thorsgaard med i handlen.

Det kan du læse mere om her: Sluthandel: Amerikanere køber danske Maconomy

“Markedet udvikler sig hele tiden, og vores samarbejdspartner Cisco er i fuld gang med en transformation mod i langt højere grad at være en softwarevirksomhed. Claus Thorsgaard har kompetencer og mange års erfaring med dette, som vi glæder os til at få i spil,” lyder det fra Concias bestyrelsesformand, Mogens Elsberg.

Conscia har med Mogens Bransholm - der tidligere har været dansk landechef for Cisco - været en af de helt store successer i den danske it-branche.

Selskabet har siden etableringen i 2003 satset entydigt på netværksteknologi fra Cisco og har haft forrygende vækst med fleredobling af omsætning og massiv udvidelse af medarbejderstaben.

Alene det seneste år er medarbejderstaben vokset fra 150 til 350 mand.

Selskabet er i dag tilstede i Danmark, Sverige, Norge og Holland, og Mogens Bransholm overlod i 2016 ansvaret for den danske forretning til Peter Rafn for istedet at fokusere på at udvikle forretningen uden for Danmark.

Selskabet ejes af kapitalfonden Axcel, der i 2015 købte 80 procent af aktierne for mere end en halv milliard kroner.

Det kan du læse mere om her: Kapitalfond bliver hovedaktionær i Conscia - lægger mere end halv milliard kroner for fuld kontrol

Selskabet har tidligere fastlagt et mål om at runde en milliard kroner i omsætning inden 2020. Selskabet omsatte i fjor for 759 millioner kroner og landede et overskud på 69 millioner kroner.

Læs også:

Dansk it-firma tjener kassen: Har overskud på en million kroner - per ansat

Efter 10 år med rasende vækst i Conscia: Nu skal vi lige sunde os lidt

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect