CIO Lars Ole Dybdal har taget kæmpe-opgøret med CSC's evighedskontrakter: "Den måde, som et moderne politi fungerer og i højere grad kommer til at fungere på, er dybt afhængigt af it"

Interview: Som CIO står Lars Ole Dybdal i spidsen for en helt afgørende transition, hvor han som it-leder blandt andet skal gennemføre Rigspolitiets skift fra CSC til IBM. "Det er et nyt paradigme og et nyt setup, som vi skal sørge for at få masseret ind i organisationen. Det her er ikke teknik - det er forandring, det er ledelse, og det er forretning," siger han.

Artikel top billede

Foto: Rigspolitiet (Foto: Rigspolitiet/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Fortællingen om Rigspolitiets brud med CSC
  • It-chefens fortælling om, hvordan det er at stå klemt mellem to leverandører
  • Et kækt bud på, hvor meget hans som CIO har sparet de danske skatteborgere for ved at indgå aftalen med IBM
1.754
9 min
Siden ruder konge var knægt har CSC varetaget opgaven med at levere it-systemer til politiet.

Den opgave sluttede i marts, hvor kontrakten efter et udbud gik til konkurrenten, IBM, der fra midten af næste år skal stå for leverancerne.
Det kan du læse mere om her: Rigspolitiet dropper CSC efter mere end 20 år som leverandør - IBM overtager opgaven

Igennem 19 år var det ellers nærmest blevet en selvfølge, at CSC sad på kontrakterne, men det blev der rejst spørgsmål ved, da Computerworld i 2015 afslørede, at kontrakterne ulovligt ikke havde været sendt i udbud i 19 år.
Det kan du læse mere om her: Rigspolitiet har ikke sendt CSC-opgaver i udbud i årevis: System-dokumentation mangler på 19. år

Få måneder efter afsløringerne satte Lars Ole Dybdal sig i chefstolen for Rigspolitiets it.

Opgaven var klar: Han skulle tage det endelige opgør med CSC's evighedskontrakter og bringe Rigspolitiet op på et it-mæssigt nutidsniveau.

“Historien begynder i 2016. Faktisk var noget af det første, jeg var med til at sætte i gang, at få konkurrenceudsat de systemer, der havde kørt i en årrække,” siger Lars Ole Dybdal, der daglig regerer som it-chef hos Koncern it i Rigspolitiet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S