Massevis af Mac-apps risikerer snart at uddø - sådan kan du se, om dit favoritprogram bliver ramt

Der er ikke længe til, at Apple trækker stikket for aldrende 32-bit baserede apps til MacOS.

Artikel top billede

Ældre OS X apps vil få problemer i den kommende tid

I disse dage orienterer Apple Mac-brugerne om, at installerede applikationer vil opleve kompatibilitetsproblemer med afløseren til det nuværende styresystem, MacOS High Sierra.

Beskeden fra Apples styresystem har fra 11. april 2018 tonet frem på displayet, når et program baseret på en 32-bits kodebase afvikles på maskinen. Det skriver netmediet 9to5Mac.

Der vil sandsynligvis være tale om aldrende apps, som ikke er blevet opdateret til 64-bit, siden Apple i 2009 indførte 64-bit support med Mac OS X Snow Leopard.

Visse standardprogrammer er dog signerede af Apple selv, såsom Apples Compressor, Inkserver og Apples indbyggede DVD-afspiller til MacOS.

En populær app som endnu ikke er opdateret til en 64-bits variant, er Steams spil-launcher, som fortsat afvikles som et 32-bit program.

Apples udfasningsstrategi minder om den, selskabet fulgte igennem 2017 på mobilfronten.

Dengang røg supporten til aldrende 32-bit apps i forbindelse med skiftet til nyeste iOS 11.

Sådan kan du se, hvilke apps bliver ramt

Du kan selv undersøge hvorvidt du skal finde en opdatering, eller et alternativ til dine installerede apps, med følgende fremgangsmåde:

  • Hold alt-nede mens du klikker på æblet i højre hjørne.
  • Hold fortsat alt nede og klik på "oplysninger om systemet"
  • Scroll ned indtil du kommer til software og klik derefter på programmer.
  • Sortér applikationerne efter 64 (Intel) og kig efter programmer der er markeret med ’nej’ frem for et ’ja’
Du vil sandsynligvis have nogle måneder at løbe på endnu, før du vil støde på kompatibilitetsproblemer.

Følger Apples tidligere års procedure, vil næste version af Apples MacOS blive præsenteret som betaudgave ved Apples årlige udviklerkonference, WWDC, som indledes den 4. juni 2018.

Derefter vil den officielle udrulning foregå omkring september måned, hvor selskabet traditionelt præsenterer deres nye iPhones.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job