CIO Thomas Okke Frahm har store it-planer med Nilfisk: "Jeg har skullet indstille mig på, at selv om vi bevæger os meget hurtigt i forhold til andre, så er der stadigvæk grænser for, hvor hurtigt det kan gå"

Interview: Fremtidens Nilfisk er en selvkørende rengøringsmaskine, der leverer smarte data til kunderne, siger CIO Thomas Okke Frahm. Siden han tiltrådte for et år siden, har han stået i spidsen for en gennemgribende it-satsning, der skal gøre Nilfisk til en digital servicevirksomhed.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan Nilfisk i år vil investere 120 millioner kroner i blandt andet front-end, digitalisering, IT og autonomous segmentet.
  • Hvad Thomas Okke Frahm gør for at eksekvere på den nye strategi
  • Hvorfor alle Nilfisk-maskiner skal være smarte i fremtiden
1.363
7 min
Der er ikke meget mutter med kost og spand over moderne gulvvask: Ikoniske Nilfisks nyeste rengøringsmaskiner er selvkørende robotter, der registrerer og fortæller hvor, hvornår og hvor meget, de bliver brugt.

Og det er kun begyndelsen, forudser Thomas Okke Frahm, CIO hos Nilfisk siden marts sidste år.

Den gamle industrivirksomhed er nemlig godt på vej til at udvikle sig til en avanceret digital servicevirksomhed.

Stadigvæk med produkterne som omdrejningspunkt, naturligvis, men robotrengøringsmaskiner og de relaterede digitale services og it-systemer er det seneste år rykket helt ind i centrum af virksomhedens strategi.

”Vi driver os selv i en retning, som vi hos Nilfisk synes er meget spændende, idet vi fokuserer rigtig meget på autonomous cleaning, altså smarte selvkørende rengøringsmaskiner, der genererer en masse data og kan overvåges digitalt. Så vi står i en situation, hvor vi

Læses lige nu

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Jira og Confluence administrator til Koncern It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job