Danske tech-startups sigter efter børsnoteringer i stor stil

Danske startup-virksomheder i teknologi-brancen vil langt hellere forsøge at blive børsnoteret fremfor at blive solgt til en kapitalfond eller andre.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danske tech-startup-virksomehder sigter i høj grad efter en børsnotering fremfor et salg i deres forretningsplaner, når de på et tidspunkt for alvor skal hente kapital.
Sådan lyder konklusionen i en undersøgelse, som den britiske venturefond Eight Roads Ventures har udarbejdet med deltagelse af 300 it-iværksættere fra en række europæiske lande - herunder 50 fra Danmark, skriver ITWatch.

Ifølge Eight Road Ventures handler det i høj grad om at bevare kontrollen over selskabet, hvilket er knapt så sandsynligt, hvis virksomheden sælges til en kapitalfond.

“Jeg tror, at de tænker: 'Jeg kunne gå ud og rejse penge fra en ventureinvestor, men det er så et mål på et tidspunkt at gå på børsen, når det er stort nok'. Så det er næsten som et springbræt i forhold til at sælge din virksomhed til for eksempel IBM, så du kan bevare kontrollen over virksomheden. Sådan fortolker jeg det," siger Devor Hebel, der er managing partner i venturefonden.

Læs også: Velkommen til Futurebox: Hos DTU åbner der snart en rugekasse for tech-iværksættere fra den tungeste klasse

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S