Ny AMD-bredside rettet mod Intel: Ny Ryzen top-processor skruer op for frekvensen og ned for prisen

AMD lægger op til ny processorkrig med Ryzen 2000-familien. Ydelsen ryger i vejret, mens priserne er skruet ned.

Artikel top billede

AMD lancerer anden generation af deres succesfulde Ryzen processorer

Efter at have ligget underdrejet i en lang årrække, er Intels ærkerival, AMD, nu ude med en ny konkurrencedygtig kollektion af performance-processorer til stationære maskiner.

Selskabet begyndte i sidste år at genvinde tabte markedsandele med den succesfulde lancering af processor-arkitekturen Ryzen.

Nu skyder AMD ny bredside mod Intel med anden generation af Ryzen-familien.

Processorerne er de første desktop-CPU’er fremstillet med GlobaFoundries’ 12nm procesteknologi, med højere frekvenser samt lavere pris og strømforbrug (i visse af modellerne) til følge.

Her printer Intel fortsat sine processorer på selskabets egen fintunede 14nm procesteknologi.

” Anden generation af Ryzen desktop-processorerne tager alt det der gjorde den oprindelige Ryzen banebrydende og gør det bedre: Høj ydelse er her forenet med avanceret teknologi, for at levere en fantastisk oplevelse til de mest kræsne brugere”, lover Jim Anderson, senior VP ved AMD’s Computing and Graphics Group, i en pressemeddelelse.

Hvordan de nye processorer vil konkurrere med Intels ditto, vil først blive offentliggjort fra den 19. april, hvor AMD vil løfte sin presse-embargo på test af Ryzen 2.

Fire nye Ryzen CPU’er til lavere priser

Selvom egentlige performance tal ikke er ude endnu, virker anden generation af Ryzen på papiret lovende.

Modelfamilien er fortsat delt op i Ryzen 5 og Ryzen 7 serierne - billigste Ryzen 3 får dog ikke nogen opdatering i denne omgang. Et to-tal i modelnummereringen indikerer, at der er tale om den nye generation.

Ryzen 7 kan bryste sig af at have otte processorkerner ombord, som kan udregne op til 16 regnetråde samtidigt.

Ryzen 5 har seks kerner at arbejde med og kan udregne op 12 regnetråde samtidigt.

Den nye Ryzen-kollektion tæller i alt fire medlemmer, som kan forudbestilles allerede fra i dag, men med en decideret salgsdebut fra den 19. april:

  • Ryzen 7 2700X: 8 kerner / 16 tråde, 3,7 GHz + 0,6 GHz Turbo, 4MB/16MB L2/L3 cache, 105 W.
  • Ryzen 7 2700: 8 kerner / 16 tråde, 3,2 GHz + 0,9 GHz Turbo, 4MB/16MB L2/L3 cache, 65 W.
  • Ryzen 5 2600X: 6 kerner / 12 tråde, 3,6 GHz + 0,6 GHz Turbo, 3MB/16MB L2/L3 cache, 95 W.
  • Ryzen 5 2600: 6 kerner / 12 tråde, 3,7GHz + 0,6 GHz Turbo, 3MB/16MB L2/L3 cache, 65 W.
Officielle priser ligger mellem 199 og 329 dollar, en markant prisreduktion i forhold til sidste års modeller som debuteredei foråret 2017 ved op til 499 dollar.

Herhjemme lyder de første netpriser ved forudbestilling som følger:

  • Ryzen 7 2700X med Prism RGB køler - 2.799 kroner
  • Ryzen 7 2700 med Spire RGB køler – 2.599 kroner
  • Ryzen 5 2600X med Spire køler – 1.899 kroner
  • Ryzen 5 2600 med Stealth køler – 1.649 kroner
Sammen med de nye processorer introducerer AMD det nye X470 chipset, som vil kunne udnytte blandt andet AMD's SenseMI teknologi, hvor SSD og traditionel harddisk lager kan forenes til at optimere både tilgængelig lagerplads og skrive/læsehastigheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS