Performance-boost og længere driftstid i sigte: Intels nye metode til at scanne for virus er lovende

I stedet for at lade CPU’en trække det tunge læs, bliver det grafikkortet, det skal sikre computeren mod ondsindet kode.

Artikel top billede

I fremtiden behøver et antivirus-scan ikke længere være ensbetydende med, at dit system bliver midlertidigt drænet for kræfter.

Intel arbejder på at lade det indbyggede grafikkort assistere ved virusscannet, fremfor at lade CPU’en løfte hele antivirus-tjansen sammen med dennes øvrige opgaver. Det skriver The Verge.

Det er en lys idé, der giver performance-fordele. De fleste systemer udnytter typisk ikke grafikkortets mange kræfter til fulde.

Rich Echevarria, VP i Intels sikkerhedsafdeling, forklarer til netmediet, at det vil nedsætte strømforbruget og samtidig minimere brugen af CPU’ens kræfter.

”Vores første tests indikerer, at CPU’ens ressource-forbrug dratter ned fra 20 procent til omkring to procent.”, siger han.

Teknikken, døbt ’Threat Detection Technology’ er udviklet i partnerskab med Microsoft, for på sigt at blive integreret i Windows Defender antivirus-pakken – den der i dag følger med Windows 10. Det bliver som en del af Microsofts ’Advanced Threat Protection’ sikkerhedsprogram.

Bagudkompatibel løsning

Du vil ikke være tvunget til at investere i en ny maskine for at få glæde af teknologien.

Intel ’Threat detection Technology’ bliver bagudkompatibel med både 6., 7. og 8. generations Core-processorer med indbygget grafik.

Intels Core-processorer fra 2015 og frem vil derfor kunne udnytte Intels ny antivirus-teknologi.

Læs også: Intel opgiver at beskytte processorer mod Spectre og Meltdown

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network