Performance-boost og længere driftstid i sigte: Intels nye metode til at scanne for virus er lovende

I stedet for at lade CPU’en trække det tunge læs, bliver det grafikkortet, det skal sikre computeren mod ondsindet kode.

Artikel top billede

I fremtiden behøver et antivirus-scan ikke længere være ensbetydende med, at dit system bliver midlertidigt drænet for kræfter.

Intel arbejder på at lade det indbyggede grafikkort assistere ved virusscannet, fremfor at lade CPU’en løfte hele antivirus-tjansen sammen med dennes øvrige opgaver. Det skriver The Verge.

Det er en lys idé, der giver performance-fordele. De fleste systemer udnytter typisk ikke grafikkortets mange kræfter til fulde.

Rich Echevarria, VP i Intels sikkerhedsafdeling, forklarer til netmediet, at det vil nedsætte strømforbruget og samtidig minimere brugen af CPU’ens kræfter.

”Vores første tests indikerer, at CPU’ens ressource-forbrug dratter ned fra 20 procent til omkring to procent.”, siger han.

Teknikken, døbt ’Threat Detection Technology’ er udviklet i partnerskab med Microsoft, for på sigt at blive integreret i Windows Defender antivirus-pakken – den der i dag følger med Windows 10. Det bliver som en del af Microsofts ’Advanced Threat Protection’ sikkerhedsprogram.

Bagudkompatibel løsning

Du vil ikke være tvunget til at investere i en ny maskine for at få glæde af teknologien.

Intel ’Threat detection Technology’ bliver bagudkompatibel med både 6., 7. og 8. generations Core-processorer med indbygget grafik.

Intels Core-processorer fra 2015 og frem vil derfor kunne udnytte Intels ny antivirus-teknologi.

Læs også: Intel opgiver at beskytte processorer mod Spectre og Meltdown

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S