Den svenske stat pumper penge i AI-projekter: Mere end 10 gange så mange får finansiering i forhold til for blot fem år siden

Mindre virksomheder med fokus på kunstig intelligens får støtte af den svenske stat som aldrig før. Landets innovationsmyndighed kaster efter virksomhederne.

Artikel top billede

Hos vores svenske brødre på den anden side af Øresund har staten fundet læderet frem og punger glædeligt ud med medfinansiering til innovationsprojekter med fokus på kunstig intelligens.

Det skriver ComputerSweden.

Det er den svenske myndighed Vinnova, der skal sikre vækst gennem innovation, der de seneste år har øget sit fokus på at styrke projekter med fokus på netop kunstig intelligens.

Myndigheden kan se, at man på få år har medfinansieret langt flere AI-projekter særligt inden for sundhedsområdet end tidligere.

Læs mere her: Han har skabt en global IoT-succes på rekordtid: "Vi måtte hurtigt tilbage til tegnebordet, hvor vi arbejdede os baglæns og spurgte: Hvilke funktioner skal vi så fjerne?"

"Vi blev overraskede, da vi indså, hvilken stigning der var tale om. Det havde vi ingen idé om, indtil vi for et par måneder siden begyndte at kigge nærmere på det. Det er bemærkelsesværdigt, at udviklingen er gået så stærkt, siger Göran Marklund, der er afdelingschef for virksomhedsudvikling og stedfortrædende generaldirektør for den statslige myndighed Vinnova.

I 2013 støttede Vinnova 13 projekter med fokus på kunstig intelligens.

Det tal steg i 2016 til 47 og sidste år fik 142 projekter støtte. Det er særligt mindre virksomheder, der søger om tilskuddet.

Læs mere her: Kan André Rogaczewskis nye it-manifest flytte Danmark i den rigtige retning?: ”Jeg håber, at vi vil se alle typer virksomheder tilslutte sig bevægelsen"

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S