Den svenske stat pumper penge i AI-projekter: Mere end 10 gange så mange får finansiering i forhold til for blot fem år siden

Mindre virksomheder med fokus på kunstig intelligens får støtte af den svenske stat som aldrig før. Landets innovationsmyndighed kaster efter virksomhederne.

Artikel top billede

Hos vores svenske brødre på den anden side af Øresund har staten fundet læderet frem og punger glædeligt ud med medfinansiering til innovationsprojekter med fokus på kunstig intelligens.

Det skriver ComputerSweden.

Det er den svenske myndighed Vinnova, der skal sikre vækst gennem innovation, der de seneste år har øget sit fokus på at styrke projekter med fokus på netop kunstig intelligens.

Myndigheden kan se, at man på få år har medfinansieret langt flere AI-projekter særligt inden for sundhedsområdet end tidligere.

Læs mere her: Han har skabt en global IoT-succes på rekordtid: "Vi måtte hurtigt tilbage til tegnebordet, hvor vi arbejdede os baglæns og spurgte: Hvilke funktioner skal vi så fjerne?"

"Vi blev overraskede, da vi indså, hvilken stigning der var tale om. Det havde vi ingen idé om, indtil vi for et par måneder siden begyndte at kigge nærmere på det. Det er bemærkelsesværdigt, at udviklingen er gået så stærkt, siger Göran Marklund, der er afdelingschef for virksomhedsudvikling og stedfortrædende generaldirektør for den statslige myndighed Vinnova.

I 2013 støttede Vinnova 13 projekter med fokus på kunstig intelligens.

Det tal steg i 2016 til 47 og sidste år fik 142 projekter støtte. Det er særligt mindre virksomheder, der søger om tilskuddet.

Læs mere her: Kan André Rogaczewskis nye it-manifest flytte Danmark i den rigtige retning?: ”Jeg håber, at vi vil se alle typer virksomheder tilslutte sig bevægelsen"

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S