Dansk it-start up forventer omsætning på mere end 100 millioner kroner i 2018: "Vi får sindssygt mange henvendelser"

Interview: Peakons vækst buldrer afsted. Selskabet skal omsætte for mere end 100 millioner kroner i 2018, men ambitionerne stopper ikke der: "Vi vil omsætte for en milliard inden for fem år, og jeg tror også godt, at vi kan gøre det hurtigere," lyder det fra medstifter Kasper Hulthin.

Artikel top billede

Kasper Hulthin, medstifter i Peakon, har store planer med den tre år gamle virksomhed. Foto: Christoffer Lund-Hansen (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Historien om Peakons ekstreme vækst
  • Indsigt i selskabets forretningsmodel
  • Indblik i funktionaliteterne i Peakon-systemet
  • Se udpluk af virksomhedens kundeportefølje
  • Afsløring af selskabets vækstmål
1.382
7 min
"Vi forventer at ramme en omsætning på over 100 millioner kroner i løbet af det kommende år."

Medstifter Kasper Hulthin er ikke i tvivl om, at Peakon, der måler medarbejderengagement i realtid, har ramt en global guldåre med selskabets løsning.

"Vi får sindssygt mange henvendelser. Vi tvinger ikke et værktøj ned i halsen på folk, som de ikke ved, at de har brug for. Der er en kæmpestor tendens. Hvis vi havde solgt CRM-systemer for 15 år siden, ville det være den samme tendens," siger Kasper Hulthin.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse