Dansk it-start up forventer omsætning på mere end 100 millioner kroner i 2018: "Vi får sindssygt mange henvendelser"

Interview: Peakons vækst buldrer afsted. Selskabet skal omsætte for mere end 100 millioner kroner i 2018, men ambitionerne stopper ikke der: "Vi vil omsætte for en milliard inden for fem år, og jeg tror også godt, at vi kan gøre det hurtigere," lyder det fra medstifter Kasper Hulthin.

Artikel top billede

Kasper Hulthin, medstifter i Peakon, har store planer med den tre år gamle virksomhed. Foto: Christoffer Lund-Hansen (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Historien om Peakons ekstreme vækst
  • Indsigt i selskabets forretningsmodel
  • Indblik i funktionaliteterne i Peakon-systemet
  • Se udpluk af virksomhedens kundeportefølje
  • Afsløring af selskabets vækstmål
1.382
7 min
"Vi forventer at ramme en omsætning på over 100 millioner kroner i løbet af det kommende år."

Medstifter Kasper Hulthin er ikke i tvivl om, at Peakon, der måler medarbejderengagement i realtid, har ramt en global guldåre med selskabets løsning.

"Vi får sindssygt mange henvendelser. Vi tvinger ikke et værktøj ned i halsen på folk, som de ikke ved, at de har brug for. Der er en kæmpestor tendens. Hvis vi havde solgt CRM-systemer for 15 år siden, ville det være den samme tendens," siger Kasper Hulthin.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S