Facebook-lækage: ”Det er så godt som sikkert, at langt flere end 87 millioner Facebook-brugere er berørt”

Cambridge Analytica har udnyttet en stribe af Facebook-apps til dataindsamling, lyder det fra tidligere CA-ansat.

Artikel top billede

(Foto: Photo by William Iven on Unsplash)

Langt flere brugere end først anslået, har fået misbrugt deres Facebook-data.

Det fremgår af et høringssvar fra en tidligere Cambridge Analytica medarbejder og nu whistleblower, Brittany Kaiser.

Cambridge Analyticas massive dataindsamling viser sig ikke kun at kredse om en enkel app, Aleksandr Kogans nu berygtede quiz ’This is your Digital Life’ - en Facebook-app som kompromitterede både testdeltagernes og deres netværks oplysninger.

Overfor det britiske underhus beretter Brittany Kaiser, hvordan Cambridge Analytica opererede med en stribe øvrige test og apps til dataindsamling. Det skriver britiske the Guardian.

”Kogans dataset er ikke den eneste Facebook-quiz som Cambridge Analytica udnyttede. Jeg er bekendt med, at CA og deres partnere foretog en stribe andre undersøgelser, typisk med Facebook som login-middel” lyder det fra CA-whistlebloweren.

Kaiser: Millionvis af nye brugere er ramt

De nye oplysninger om CA’s indsamlingsnetværk, sår kraftig tvivl om, hvorvidt Facebook-lækket er begrænset til de 87 millioner brugere, som Facebook indtil videre har indrømt. Heraf er godt 41.000 danskere.

”Jeg kender ikke til detaljerne til de enkelte quiz’ og undersøgelser, samt til hvordan de lænsede oplysninger efterfølgende blev indsamlet og anvendt. Men jeg mener, at det er så godt som sikkert, at Kogans metode har kompromitterer langt flere end 87 millioner Facebook-brugere; både Cambridge Analytica og andre uafhængige selskaber og kampagner var involverede,” beretter Brittany Kaiser.

Hun nævner, at hun er bekendt med to øvrige Facebook-apps som opererer efter de samme principper som ’This Is Your Digital Life’: en musik-app samt app’en ’Sex Compass’.

Se også: Facebook-data om 2,7 millioner EU-borgere er uretmæssigt blevet delt med Cambridge Analytica

Politisk bestillingsarbejde

I sin udredning fortæller Brittany Kaiser om hendes betænkeligheder ved at brugen af de lækkede personoplysninger.

Her peger hun på, at den britiske Leave.EU kampagne, stiftet af forsikringsmogulen Arron Banks, bestilte ydelser for 41.500 britiske pund hos CA, en regning som blev videresendt til det EU-kritiske parti Ukip.

Udnyttelsen af disse data er ifølge hende på kant med den britiske persondatalovgivning. ”Jeg har ved selvsyn set, hvordan ’Data Protection Acts’ bestemmelser for brug af personlige og kommercielle oplysninger, er blevet brudt” siger hun.

Facebooks hovedpine

Facebooks CTO, Mike Schroepfer, opjusterede tidligere på måneden antallet af berørte brugere fra 50 til 87 millioner Facebook-medlemmer. Tallet, som stammer fra hans blog, står nu igen til revision.

Det sociale medie orienterede i sidste uge berørte brugerne om, i hvilket omfang deres Facebook-data blev misbrugt i forbindelse med Cambridge Analyticas dataindsamling. En ny bredere, melding fra det sociale medie kan derfor være på vej.

Siden skandalen begyndte at rulle i slutningen af marts, har Facebook stifter og grundlægger måtte stå skoleret overfor den amerikanske kongres, mens Facebook-aktien blev sendt ud i stormvejr.

Læs også: 41.000 danskere har fået lænset Facebook-oplysninger: Med dette værktøj kan du se, om du eller dine venner er ramt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Scleroseforeningen

    Digital platform- og integrationsansvarlig

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura