Dansk it-firma skal ansætte 80 medarbejdere på et år - uden at være lønførende: "Det er en kæmpe udfordring - vi leder specifikt efter de bedste folk"

Interview: Peakon skal i løbet af et år gå fra at være i underkanten af 100 medarbejdere til op imod 180 ansatte fordelt på tre forskellige kontinenter. Selskabet vil hyre "fra den øverste hylde" men er ikke lønførende og skal primært rekruttere fra en branche, der mangler arbejdskraft: "Der er ingen tvivl om, at det er en kæmpe udfordring at skulle hyre så mange folk," siger direktør Kasper Hulthin.

Artikel top billede

Kasper Hulthin, medstifter af Peakon, står over for noget af en udfordring: I løbet af 2018 skal han næsten fordoble antallet af medarbejdere i selskabet. Foto: Christoffer Lund-Hansen (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Historien om, hvordan Peakon næsten vil fordoble antallet af sine medarbejdere på et år uden at være lønførende
  • Indsigt i virksomhedens medarbejderkultur
  • Overblik over hvilke medarbejdere selskabet specifikt søger
710
3:45 min
Det danske it-selskab Peakon har haft en massiv vækst siden begyndelsen af 2015, men står nu over for en kæmpe udfordring: I løbet af det kommende år skal virksomhedens medarbejderstab udvides fra små 100 mand til at tælle mellem 160 og 180 mand på verdensplan.

En næsten fordobling af medarbejderstaben kan i sig selv være udfordrende, men udfordringen bliver ikke mindre af, at Peakon går efter de bedste folk i en it-verden, hvor der er mangel på arbejdskraft.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune