Artikel top billede

(Foto: Maciej Cielma)

Tårnhøj efterspørgsel: Denne type it-medarbejdere er de mest efterspurgte i Danmark lige nu

Manglen på it-arbejdskraft er et kæmpe problem i Danmark. "Det er et enormt problem for vores branche. Det påvirker vores evne til at være innovative og vores konkurrenceevne negativt," lyder det fra IT-Branchen. Her er listen over de mest efterspurgte it-folk herhjemme lige nu.

Premium Kun for abonnenter
IT-Branchens seneste IT-Barometer viser, at softwareudviklerne ikke får problemer med at finde arbejde i Danmark foreløbig,

Den danske it-branche sukker nemlig efter flere softwareudviklere.

Hele 63,6 procent af de 190 adspurgte virksomheder placerer softwareudviklere øverst, når de skal svare på, hvilke kompetencer virksomheden efterspørger lige nu.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

”Det fylder helt oppe på direktionsgangene:" Danske topkonsulenter løfter sløret for det allervigtigste it-tema lige nu

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Det benytter de den danske supercomputer Gefion til: Topchef Nadia Carlsten løfter sløret for AI-computerens brugere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Support til Exchange 2016 og 2019 udløber om mindre end en måned: Sådan bør du gøre ifølge Microsoft

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan har IBM Danmark hentet store gevinster ved at indføre AI: Er blevet 230 færre medarbejdere på grund af AI

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En af verdens største cloud-transformationer er færdiggjort: 100.000 medarbejdere er blevet koblet på