Microsoft udskyder stor Windows 10-opgradering efter opdagelse af bug

Microsoft udskyder lanceringen af den næste store feature-opgradering af Windows 10 på ubestemt tid.

Artikel top billede

Microsoft klodser med omgående virkning bremserne i for udsendelsen af den næste store opgradering af Windows 10.

Den såkaldte feature-upgrade skulle have været udsendt enten 3. april eller 10. april. Lige nu er det uklart, hvornår den bliver udsendt, da Microsoft har udskudt udsendelsen på ubestemt tid.

Ifølge Microsoft skyldes udskydelsen blandt andet opdagelsen af en bug, som sløver computeren, når den bliver installeret.

“I visse tilfælde kan disse stabilitets-problemer føre til for eksempel BSOD [‘blue screen of death, red] på pc’er,” skriver chefen for Microsofts Windows Insider-program, Dona Sarkar, i denne blogpost.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, der følger nøje med i Microsofts release-progerammer, var det oprindeligt planen, at udrulningen af Microsofts forårs-opgradering skulle begynde enten 4. april eller 10. april.

I en opdatering skriver Dona Sarkar imidlertid, at Microsoft “sigter efter fuld adgang til Release Preview mandag 9. april.”

Ifølge vores nyhedsbureau er lanceringen af Release Preview normalt en forløber for den såkaldte production-quality kode - hvilket altså betyder, at opgraderingen er blevet udskudt.

Microsofts store feature-opgraderinger har navn efter den måned, hvor de er planlagt til at udkomme.

Det er dog ifølge vores nyhedsbureau kun lykkes én gang at overholde denne tidsplan, nemlig med 1511, der blev lanceret 10. november 2015.

Resten - 1607, 1703 og 1709 - er blevet forsinket.

De næste featureopgradering hedder 1803.

Computerworld US skriver, at timingen ikke har så står betydning for Microsofts vigtigste kunder, nemlig virksomhederne, da de generelt venter flere måneder med at implementere feature-opgraderinger.

Det gør de nemlig først, når alt er blevet stresstestet af store skarer af brugere og alle børnesygdomme er blevet fjernet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune