For to måneder siden røg gigantfusion i vasken: Nu flirter MTG med TDC's konkurrenter

Efter den forliste fusion med TDC er MTG nu lun på samarbejde med en række TDC-konkurrenter. "Her ser jeg virkelig mulighed for at skabe værdi for alle," siger MTG-boss.

Artikel top billede

Kaos.

Sådan vil de fleste, der fulgte fusionsdramaet mellem MTG og TDC, nok betegne de dage i begyndelsen af februar, hvor en gigantisk nordisk fusion først var under opsejling og kort efter forliste.

Læs mere om det her: Efter flere dages drama: TDC's milliardopkøb af MTG går i vasken

Her to måneder senere har MTG slikket sårene, og nu er virksomheden parat til at flirte med TDCs konkurrenter i form af samarbejder. Det skriver Børsen.

Anders Jensen, der stod forrest under fusionen, er nu efter en opsplitning af MTG blevet direktør for NEG (Nordic Entertainment Group .red). Og han er klar til at indlede samarbejder med en række teleaktører rundt om TDC.

"Min filosofi og tro på fremtiden - den er, at vi kommer til at se nye typer af samarbejde mellem tele og medier. Måske går man sammen om at købe rettigheder. Og måske går man sammen om at producere indhold til primært den enkelte teleoperatørs kunder. Så i fremtiden kan vi have ét slags samarbejde med én operatør - og et andet med en anden operatør. Her ser jeg virkelig en mulighed for at skabe værdi for alle," siger Anders Jensen til Børsen.

Læs mere her: TDC bekræfter: Endnu en mystisk køber meldte sig parat til opkøb midt i MTG-kaos

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S