For to måneder siden røg gigantfusion i vasken: Nu flirter MTG med TDC's konkurrenter

Efter den forliste fusion med TDC er MTG nu lun på samarbejde med en række TDC-konkurrenter. "Her ser jeg virkelig mulighed for at skabe værdi for alle," siger MTG-boss.

Artikel top billede

Kaos.

Sådan vil de fleste, der fulgte fusionsdramaet mellem MTG og TDC, nok betegne de dage i begyndelsen af februar, hvor en gigantisk nordisk fusion først var under opsejling og kort efter forliste.

Læs mere om det her: Efter flere dages drama: TDC's milliardopkøb af MTG går i vasken

Her to måneder senere har MTG slikket sårene, og nu er virksomheden parat til at flirte med TDCs konkurrenter i form af samarbejder. Det skriver Børsen.

Anders Jensen, der stod forrest under fusionen, er nu efter en opsplitning af MTG blevet direktør for NEG (Nordic Entertainment Group .red). Og han er klar til at indlede samarbejder med en række teleaktører rundt om TDC.

"Min filosofi og tro på fremtiden - den er, at vi kommer til at se nye typer af samarbejde mellem tele og medier. Måske går man sammen om at købe rettigheder. Og måske går man sammen om at producere indhold til primært den enkelte teleoperatørs kunder. Så i fremtiden kan vi have ét slags samarbejde med én operatør - og et andet med en anden operatør. Her ser jeg virkelig en mulighed for at skabe værdi for alle," siger Anders Jensen til Børsen.

Læs mere her: TDC bekræfter: Endnu en mystisk køber meldte sig parat til opkøb midt i MTG-kaos

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,