Disse tre ting overser mange kommuner, når de skal i udbud: Tre gode råd til at komme sikkert i mål

Et udbud kræver, at man som kommune har øje på langt mere end blot, hvilken leverandør der skal have opgaven, og det er noget, som mange kommuner overser. Her har du tre gode råd til at komme bedst i mål, når du laver udbud.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tre gode råd til kommuner, der overvejer at foretage et it-udbud
  • En vigtig påmindelse når det kommer til at gennemføre it-udbud foreksempel kommune.
1.219
6:15 min
Et udbud kræver, at man som kommune har øje på langt mere end blot hvilken leverandør, der skal have opgaven.

Der ligger nemlig et stort arbejde i samspillet med leverandøren, når først udbuddet er afgjort, og kontrakten skal skrives under.

Ifølge Ane Falck Glavind, der har arbejdet med offentlige it-udbud i 20 år, overser mange kommuner denne del af arbejdet med leverandørerne.

Læs mere om det her: Opsang til kommunerne: “I bruger uforholdsmæssigt meget tid på udbuddet og alt for lidt på kontrakten”

Det er ifølge hende afgørende, at en række elementer bliver skrevet ind i kontrakterne, når kommunerne sætter sig til bords med leverandørerne og tager kuglepennen i hånden.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S