Disse tre ting overser mange kommuner, når de skal i udbud: Tre gode råd til at komme sikkert i mål

Et udbud kræver, at man som kommune har øje på langt mere end blot, hvilken leverandør der skal have opgaven, og det er noget, som mange kommuner overser. Her har du tre gode råd til at komme bedst i mål, når du laver udbud.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tre gode råd til kommuner, der overvejer at foretage et it-udbud
  • En vigtig påmindelse når det kommer til at gennemføre it-udbud foreksempel kommune.
1.219
6:15 min
Et udbud kræver, at man som kommune har øje på langt mere end blot hvilken leverandør, der skal have opgaven.

Der ligger nemlig et stort arbejde i samspillet med leverandøren, når først udbuddet er afgjort, og kontrakten skal skrives under.

Ifølge Ane Falck Glavind, der har arbejdet med offentlige it-udbud i 20 år, overser mange kommuner denne del af arbejdet med leverandørerne.

Læs mere om det her: Opsang til kommunerne: “I bruger uforholdsmæssigt meget tid på udbuddet og alt for lidt på kontrakten”

Det er ifølge hende afgørende, at en række elementer bliver skrevet ind i kontrakterne, når kommunerne sætter sig til bords med leverandørerne og tager kuglepennen i hånden.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS