Disse tre ting overser mange kommuner, når de skal i udbud: Tre gode råd til at komme sikkert i mål

Et udbud kræver, at man som kommune har øje på langt mere end blot, hvilken leverandør der skal have opgaven, og det er noget, som mange kommuner overser. Her har du tre gode råd til at komme bedst i mål, når du laver udbud.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tre gode råd til kommuner, der overvejer at foretage et it-udbud
  • En vigtig påmindelse når det kommer til at gennemføre it-udbud foreksempel kommune.
1.219
6:15 min
Et udbud kræver, at man som kommune har øje på langt mere end blot hvilken leverandør, der skal have opgaven.

Der ligger nemlig et stort arbejde i samspillet med leverandøren, når først udbuddet er afgjort, og kontrakten skal skrives under.

Ifølge Ane Falck Glavind, der har arbejdet med offentlige it-udbud i 20 år, overser mange kommuner denne del af arbejdet med leverandørerne.

Læs mere om det her: Opsang til kommunerne: “I bruger uforholdsmæssigt meget tid på udbuddet og alt for lidt på kontrakten”

Det er ifølge hende afgørende, at en række elementer bliver skrevet ind i kontrakterne, når kommunerne sætter sig til bords med leverandørerne og tager kuglepennen i hånden.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Jyske Bank

Softwareudvikler med AI erfaring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse