Dustin går i kødet på Atea: Køber svensk selskab

Dustin har købt det svenske selskab DAV Partner, der blandt andet producerer videokonference-udstyr til den offentlige sektor. Det betyder, at konkurrencen med Atea på det område intensiveres.

Artikel top billede

Dustin, der sælger it-produkter med dertilhørende tjenester til forskellige virksomheder, har tidligere meldt ud, at selskabet planlægger tre til fem opkøb hvert år - og nu kan Dustin så præsentere det næste opkøb.

Der er tale om det svenske selskab DAV Partner, som specialiserer sig i AV-løsninger og videokonferencer til den offentlige sektor. Det skriver det svenske teknologimedie Computersweden.

Opkøbet skal ses som et supplement til sidste års køb af JML, for mens JML primært servicerer private virksomheder af forskellig størrelse, henvender sig DAV Partner sig til den offentlige sektor.

Kommer til at konkurrere med Atea

Dermed tyder det på, at Dustins største konkurrent bliver Atea, men selskabet ønsker ikke at forholde sig konkret til Atea, når snakken falder på konkurrencesituationen i forbindelse med produktion af videokonference-udstyr det offentlige.

"Der er flere konkurrenter og mange forskellige typer systemer. Det gælder især for specialiserede AV-virksomheder, mens det for JML er muligt i højere grad handler lokale spillere," lyder det fra Dustins kommunikationschef Eva Ernfoss til Computersweden.

Vil ikke oplyse købsprisen

Selskabet ønsker ikke at oplyse, hvad prisen er for DAV Partner, som i første omgang fortsætter driften under eget navn.

Hvis alt går efter planen, vil den endelige overtagelse finde sted i maj.

DAV Partners hovedkontor ligger i Göteborg, mens Dustins hovedkvarter er placeret i Stockholm.

Herfra driver selskabet sin forretning i hele Norden og har mere end 1.000 ansatte fordelt i Norge, Danmark, Sverige og Finland.

Sidste år omsatte virksomheden for mere end 6 milliarder kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Stamdatakoordinator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS