SAP-rådgiveren Gavdi mister omsætning: Kunderne går ikke hurtigt nok i skyen

Den danske SAP-virksomhed, Gavdi, kommer ud af 2017 med en skuffende omsætning. Årsagen skal findes i, at kundernes overgang til cloud ikke er sket hurtig nok.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Danske virksomheder kigger i øget grad mod cloud-løsninger, når det kommer til deres ERP-løsninger, men ikke hurtigt nok.

Det har den danske SAP-rådgivningsvirksomhed Gavdi fået at mærke direkte på toplinjen. Selskabet kom ud af 2017 med et tab på lidt over 10 millioner kroner - et fald på 14 procent i forhold til 2018.

Faldet i omsætning betegner ledelsen i årsrapporten for "ikke som forventet".

"Udviklingen i 2017 er stadig drevet af kundernes mindre investeringer i on premise-løsninger og transition til cloud-baserede teknologier," fremgår det af årsrapporten.

Omsætningen er mere præcist faldet fra 74,3 millioner kroner i 2016 til 63,3 millioner kroner i 2017.

Ifølge ledelsen blev forventninger om en omsætning på linje med 2016 ikke indfriet på grund af mindre aktivitet på on premise-markedet og "en cloud-omsætning, der ikke udviklede sig i den forventede hastighed".

Gavdi leverer blandt andet rådgivningservices rundt om SAPs cloud-løsninger SucessFactors, Hybris og Concur.

Positive takter

Gavdi skriver videre i årsrapporten, at der var øget efterspørgsel i slutningen af 2017, og at man dermed 'forventer en højere omsætning for 2018' især på baggrund af SuccessFactors-løsninger og -rådgivning.

"Gavdi har foretaget en korrektion af sin forretningsmodel og de nødvendige investeringer i forhold til den forventede cloud-transition, og begynder nu at hente de fordele, der er funderet i en alternativ salgstilgang og leveringsmodel," fremgår det af årsrapporten.

Faldet i omsætninger har ikke haft indvirkning på årets bundlinje, der lander på 2,7 millioner kroner - en stigning på lidt over 2 millioner kroner sammenlignet med 2016. Det betegner ledelsen som 'tilfredsstillende'.

I løbet af 2017 har Gavdi blandt andet løftet sin driftsmargin til 4,5 procent, efter at denne i 2016 lå på et skuffende -0,4 procent.

Fra 106 til 63 millioner kroner

I 2013 havde Gavdi en omsætning på 106 millioner kroner i den danske forretning. Udover 2015 har Gavdi dog haft en nedgang på omkring 10 millioner kroner hvert år, som altså i seneste årsregnskab landede på 63,6 millioner kroner.

Også medarbejderantallet er faldet år for år. Således havde Gavdi i årsregnskabet for 2013 opgjort 73 medarbejdere, mens det i seneste regnskab lander på 50.

I årsrapporten fremgår det dog også, at Gavdi i løbet af 2017 har flyttet størsdelen af sine teknologikonsulenter til Gavdi Labs for at sikre det rigtige fokus i forhold til "market awareness and management".

Gavdis udviklingsafdeling ligger desuden i et selvstændigt selskab, der hedder Gaudi Solutions, som udvikler produkter eller løsninger der udvider eller supplerer funktionaliteten i SAP HCM og SuccessFacors.

Gavdi har hovedkontor i København og har derudover afdelinger i Norge, Sverige, Finland, England, Frankrig, Irland og Portugal.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S