Oracle-boss om sin største udfordring efter et år som chef i Danmark: "Alle tror, vi er en databasevirksomhed – Oracles cloud-løsning er den bedst bevarede hemmelighed i markedet"

Interview: Ingrid Mjøen er blevet chef for Oracle i Danmark i en tid, hvor selskabet er ved at gennemgå en kæmpe transformation. Hun kæmper med selskabets fortid. Oracle skal til at være kendt for selskabets cloud-løsninger. "Vi har gjort det godt, så det er fint, at kunderne kender os som databaseleverandør, men det er ikke det, vi ønsker at have fokus på i fremtiden," lyder det.

Artikel top billede

Ingrid Mjøen, landechef for Oracle i Danmark, har et mål om at hele det danske marked skal kende til Oracles cloud-løsninger inden for et år. Foto: Christoffer Lund-Hansen (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Historien om Oracles udfordringer med at blive kendt for noget andet end at være databaseleverandør
  • Indblik i kulturændringen i Oracle
  • Find ud af hvilke typer kunder Oracle går efter
  • Indsigt i Oracles mål på det danske marked
915
4:45 min
Ingrid Mjøen har snart siddet et år på posten som chef for Oracle i Danmark, og hun har en stor udfordring.

Da hun i juni 2017, efter 12 år i Oracle, blev forfremmet til at være landechef i Danmark for den amerikanske virksomhed, medfulgte opgaven om at lede Oracles transformation fra at være en traditionel software-forretning til at blive en serviceforretning.

Det ultimative mål er at få en større del af kagen på cloud-markedet, men det er ikke så let endda, når størstedelen af markedet forbinder Oracle med databaseløsninger.

"Vores største udfordring er, at alle tror, at vi er en databasevirksomhed. Jeg mener, at Oracles cloud-løsning er den bedst bevarede hemmelighed i markedet. Det har fyldt meget i min rolle at udbrede kendskabet til Oracle. Pilen peger kun på os selv. Vi har ikke været dygtige nok til at fortælle om det," siger Ingrid Mjøen.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Java - udvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT