Oracle-boss om sin største udfordring efter et år som chef i Danmark: "Alle tror, vi er en databasevirksomhed – Oracles cloud-løsning er den bedst bevarede hemmelighed i markedet"

Interview: Ingrid Mjøen er blevet chef for Oracle i Danmark i en tid, hvor selskabet er ved at gennemgå en kæmpe transformation. Hun kæmper med selskabets fortid. Oracle skal til at være kendt for selskabets cloud-løsninger. "Vi har gjort det godt, så det er fint, at kunderne kender os som databaseleverandør, men det er ikke det, vi ønsker at have fokus på i fremtiden," lyder det.

Artikel top billede

Ingrid Mjøen, landechef for Oracle i Danmark, har et mål om at hele det danske marked skal kende til Oracles cloud-løsninger inden for et år. Foto: Christoffer Lund-Hansen (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Historien om Oracles udfordringer med at blive kendt for noget andet end at være databaseleverandør
  • Indblik i kulturændringen i Oracle
  • Find ud af hvilke typer kunder Oracle går efter
  • Indsigt i Oracles mål på det danske marked
915
4:45 min
Ingrid Mjøen har snart siddet et år på posten som chef for Oracle i Danmark, og hun har en stor udfordring.

Da hun i juni 2017, efter 12 år i Oracle, blev forfremmet til at være landechef i Danmark for den amerikanske virksomhed, medfulgte opgaven om at lede Oracles transformation fra at være en traditionel software-forretning til at blive en serviceforretning.

Det ultimative mål er at få en større del af kagen på cloud-markedet, men det er ikke så let endda, når størstedelen af markedet forbinder Oracle med databaseløsninger.

"Vores største udfordring er, at alle tror, at vi er en databasevirksomhed. Jeg mener, at Oracles cloud-løsning er den bedst bevarede hemmelighed i markedet. Det har fyldt meget i min rolle at udbrede kendskabet til Oracle. Pilen peger kun på os selv. Vi har ikke været dygtige nok til at fortælle om det," siger Ingrid Mjøen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS