"Det kom bag på folk, at jeg sagde op, men jeg kunne se på dem, at den beslutning ville de også gerne have taget selv"

"Det kom bag på folk, at jeg sagde op, men jeg kunne se på dem, at den beslutning ville de også gerne have taget selv."

Artikel top billede

Foto: Nykredit (Foto: Nykredit)

Goldman Sachs er en utrolig spændende koncern at arbejde i, men det er også en anden arbejdskultur, end man har i Danmark.

Det er utroligt skægt, men når du har tre børn, og den ældste er fem år, så ser man dem ikke ligeså meget, som man gerne vil. Nogle gange glemmer vi, hvor privilegerede vi er herhjemme.

Når du sidder i New York og arbejder, skal der altså tjenes nogle penge.

Du skal selv betale for, at dine unger går på de gode skoler, og det skal de jo.

Og du skal købe et sommerhus, for det forventes i de kredse. Så der skal altså virkelig hives nogle penge hjem, og det betyder, at man ikke ser sine familie særligt meget.

Herhjemme kan vi både have en karriere og se vores børn, og de kan også gå i en god skole, som vi betaler over skatten.

Når man har boet herhjemme, så tænker man, at alt er dyrt.

Realiteten er, at det først kom bag på folk, at jeg sagde op, men jeg kunne se på dem, at den beslutning ville de også gerne have taget selv, men det var ikke en mulighed for dem. Der var ikke noget Danmark, de kunne flytte hjem til.

De boede ligesom der, og der var også nogle gamle, der skulle passes og børnene skulle på gode skoler, og ægtefælllen ville gerne have det der sommerhus, og alle vennerne tog på den dyre ferie, og så sidder man i saksen.

Der er man privilegeret som dansker, at man bare kan sidde herhjemme og have et fedt job, og man samtidigt kan komme ud og spille fodbold med junior lørdag morgen og tage med til skolehjemsamtale. Det er utænkeligt i den anden verden.

Jesper Andersen, CIO hos Nykredit. Har tidligere arbejdet for den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs i 15 år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job