"Det kom bag på folk, at jeg sagde op, men jeg kunne se på dem, at den beslutning ville de også gerne have taget selv"

"Det kom bag på folk, at jeg sagde op, men jeg kunne se på dem, at den beslutning ville de også gerne have taget selv."

Artikel top billede

Foto: Nykredit (Foto: Nykredit)

Goldman Sachs er en utrolig spændende koncern at arbejde i, men det er også en anden arbejdskultur, end man har i Danmark.

Det er utroligt skægt, men når du har tre børn, og den ældste er fem år, så ser man dem ikke ligeså meget, som man gerne vil. Nogle gange glemmer vi, hvor privilegerede vi er herhjemme.

Når du sidder i New York og arbejder, skal der altså tjenes nogle penge.

Du skal selv betale for, at dine unger går på de gode skoler, og det skal de jo.

Og du skal købe et sommerhus, for det forventes i de kredse. Så der skal altså virkelig hives nogle penge hjem, og det betyder, at man ikke ser sine familie særligt meget.

Herhjemme kan vi både have en karriere og se vores børn, og de kan også gå i en god skole, som vi betaler over skatten.

Når man har boet herhjemme, så tænker man, at alt er dyrt.

Realiteten er, at det først kom bag på folk, at jeg sagde op, men jeg kunne se på dem, at den beslutning ville de også gerne have taget selv, men det var ikke en mulighed for dem. Der var ikke noget Danmark, de kunne flytte hjem til.

De boede ligesom der, og der var også nogle gamle, der skulle passes og børnene skulle på gode skoler, og ægtefælllen ville gerne have det der sommerhus, og alle vennerne tog på den dyre ferie, og så sidder man i saksen.

Der er man privilegeret som dansker, at man bare kan sidde herhjemme og have et fedt job, og man samtidigt kan komme ud og spille fodbold med junior lørdag morgen og tage med til skolehjemsamtale. Det er utænkeligt i den anden verden.

Jesper Andersen, CIO hos Nykredit. Har tidligere arbejdet for den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs i 15 år.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect