Rygte: Apple i fuld gang med at udvikle banebrydende AR/VR-headset med helt nyt styresystem og vild opløsning

Apples udviklingsafdeling er i fuld gang med et Apple-headset, der kommer til at kombinere AR og VR. Lanceringsdato: Engang i 2020.

Artikel top billede

Apples udviklingsafdeling er i fuld gang med at udvikle et splinternyt Apple-headset, der indtil videre har arbejdstitlen T288, skriver Cnet, som citerer unavngivne kilder for historien.

Ifølge disse kilder ventes T288-brillerne først på markedet allertidligst engang i 2020.

De kommende Apple-briller kommer til at kombinere augmented reality og virtual reality.

Det betyder, at brillerne altså både kan vise en virtuel verden samt kombinere den med den fysiske verden, som vi ser den gennem brillerne.

Ifølge Cnet arbejder Apple efter en 8K-’skærm’ til hvert øje, hvilket er væsentligt højere opløsning end selv de allerbedste fjernsyn har i dag og mange gange højere end det, som de allerbedste VR-headset kan levere i dag.

Det er muligt, at Apple arbejder med en form for eye-tracking for at kunne opnå en så svimlende opløsning.

Ifølge Cnet vil T288-brillerne blive forbundet trådløst med en meget kraftig, seperat base station. De to enheder skal forbindes med en løsning baseret på 60GHz WiGig-teknologien, der har begrænset rækkevide.

Base-stationen kommer til at køre på en nyudviklet Apple-chip.

Denne nye chip skal bygges med 5nm fremstillings-processen. I dag er den mest udbredte teknologi 10nm, mens 7nm er på vej.

Med 5nm-teknologi kan Apple bygge tre til fire gange mere computer-kraft ind på chippen end det er tifældet med A11-chippen.

Ifølge mediet bliver der ikke tale om en Mac-computer, men en ny-udviklet computer, der meget vel kan komme til at køre på et ny-udviklet styresystem.

Apple har i et års tids været på vej ind i AR/VR-verdenen, som også andre store teknologi-selskaber som Microsoft, Google, Samsung, Facebook HTC og Samsung for alvor satser på.

Apple præsenterede i fjor på selskabets WWDC-udviklerkonference udvikler-kittet ARKit, som er specielt rettet mod udvikling af iPhone- og iPad-apps til VR.

Det kan du læse mere om her: Krystalklart efter Apple-konference: Tre grunde til at Apples næste store satsning bliver AR og VR

Det åbne spørgsmål er, om Apple er (for) sent på den. Flere af konkurrenterne er allerede langt fremme med udviklingen af deres produkter som det Facebook-ejede Oculus, Microsofts HoloLens samt MagicLeap.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job